VW Golf serisinde “R” kısaltmasını 2002 yılında V-6 Motorlu R32 ‘de kullanmaya başladı.

Şimdi ise 4. Jenerasyon Golf R piyasalarda. 2.0 litre turbo ve 300 beygir. Bir önceki Golf R’dan 29 beygir ve bir Golf GTI’dan 70 beygir daha güçlü. Bununla birlikte yapılan inovasyon çalışmalarıyla otomobilde artık VW’nin yeni nesil 4Motion (dört tekerlekten çekiş) sistemi ve MQB şasisi kullanılacak. Bunlar otomobili Audi S3 ve Mercedes A45 AMG sınıfına sokmaya yetiyor.

Otomobilde kullanılan çift kavramalı DSG sistemi yine her zamanki gibi bir harika. Golf R’ın 0-100 hızlanması DSG ile 4.9 saniye, manuel vites seçeneğinde ise 5.3 saniye. Otomobilin ağırlığı 1476 kg. bir önceki nesil Golf R’dan 46 kg daha hafif fakat performans paketli bir GTI’dan 93 kg daha ağır.

Tüm Golf R modellerde VW’nin XDS (elektronik diferansiyel kilidi) sistemi standart olarak sunulacak. Bu sistemin VW’nin diğer GTI ve R modellerinden farkı Golf R’da arka aksta da görev yapması. Amortisörleri yumuşatan veya sertleştiren aktif süspansiyon sistemi ise opsiyonel. Bununla birlikte ‘fit driver’ seçeneğinde ise yapay bir ses arttırıcıyı da içeren bir race modu bulunmakta.

Ülkemize ithal edilen bir önceki nesil S3, Scirocco R ve Golf R modelleri ülkemizdeki kalitesiz yakıt sebebiyle (ülkemizde 98 ve 100 oktan benzin yok-ne güzel değil mi?) düşük güç üretecek şekilde ithal edilmişlerdi (255 bg). Yeni nesil R veya S modellerinin hangi güç ayarı ile ülkemize ithal edilecekleri henüz belli değil. Hoş, ithal edilip edilmeyecekleri de belli değil. Sipariş üzerine getirileceklerini tahmin ediyoruz. 2014 yılı itibariyle “revize edilen” ÖTV oranları sonrasında yeni Golf R’ın satışının birkaçı geçmeyeceği aşikâr. Gençlerimiz 1.4 Sciroccoları modifiye etmeye çalışıp motorlarını patlatmaya devam edecekler gibi görünüyor.