KOSGEB tarafından işletmelere verilecek kredi üst limiti 1,5 milyon TL olarak belirlendi.

İşletmelerin banka başvuruları ile değerlendirme ve onay süreçleri 9 Aralık'ta, programın tamamı ise 28 Şubat 2017'de sona erecek.

KOSGEB 2016 Yılı Makine Teçhizat Kredi Faiz Desteği Programı'nda, işletme başına sağlanacak kredi üst limiti 1 milyon 500 bin lira olarak belirlendi.

Veri tabanına kayıtlı, imalat sanayinde faaliyet gösteren ve desteklerden yasaklı olmayan işletmelerin, yerli ve yeni makine ve teçhizat alımları desteklemesinden yararlanabilecek. Sıfır faizli programda, işletme başına sağlanacak kredi üst limiti 1 milyon 500 bin lira iken, 300 bin liralık kredi faizinin tamamı KOSGEB tarafından karşılanacak. Kredi vadesinin ilk 6 ayı ödemesiz, kalanı üçer aylık eşit taksitler halinde ödemeli toplam 36 ay olacak.

2 bin 153 firma destekleniyor

Söz konusu destek programına 3 bin 295 firma başvururken, 2 bin 153 firmanın başvurusu KOSGEB müdürlüklerince onaylandı. Başvuru yapan firmaların sektör, bölge, ölçek ve karlılık olmak üzere 4 kriter esas alınarak belirlendi.

210 milyon lira faiz desteği

Programa başvurunun fazla olması, KOBİ ve ilgili sivil toplum kuruluşlarından gelen yoğun talep üzerine, kredi faiz desteği için ayrılan ödeneğin arttırıldığı belirtildi. Destek programı kapsamında 210 milyon lira faiz desteği sağlanırken, bankalar tarafından da 1 milyar liranın üzerinde kredi kullandırılacak. Programda Akbank, Denizbank, Ziraat Bankası, Garanti Bankası, Halk Bankası, İş Bankası, Vakıflar Bankası ile Yapı Kredi Bankası yer alıyor. Teminat sıkıntısı çeken işletmeler, sorunlarının giderilmesi için Kredi Garanti Fonu AŞ'ya başvurabilecek.

28 Şubat son gün

Destek başvurusu onaylanan işletmelere e-posta ve SMS ile bilgilendirme yapılıyor. İşletmelerin banka başvuruları ile değerlendirme ve onay süreçleri 9 Aralık'ta, programın tamamı ise 28 Şubat 2017'de sona erecek.