Tesla Firması Crossover Segmentinde Model X Adıyla Yeni Bir Elektrikli Otomobilin Tanıtımını Gerçekleştirdi

Tesla, Kaliforniya Tasarım Stüdyosunda yeni bir elektrikli model olan ve crossover segmentinde bulunan MODEL X isimli otomobilinin tanıtımını gerçekleştirdi. Tesla Yönetim Kurulu Başkanı Elon Musk; şu anda bir prototip halinde olan crossover araçlarının seri üretime geçtiğinde fazla değişime uğramayacağını belirtiyor. Araç hem arkadan itişli hem de dört tekerlekten çekişli olarak üretilecek. Otomobil, bir tanesi arka aksta diğeri ise ön kaput altında olmak üzere İki bağımsız elektrik motoru sayesinde 0-60 mil (0-96 km) hızlanması 4.4 saniye sürmektedir. 

Prototip crossover aracın Tesla’nın Model S ile aynı platformu paylaştığı fakat biraz daha ağır olacağı belirtiliyor. Bunun sonucunda ise menzili Model S’in 160 millik menzilinden (pil paketi kapasitesi arttırımı ile 230-300 mil) %10 oranında daha az olacak fakat aynı pil paketi kapasitesi artırım opsiyonu Model X için de sunulacak.

Dün Tesla CEO’su Elon Musk’ın tweeter’da yayınladığı resimlere göre Model X’in yeni “şahin kanat tipi” kapıları aslında iki parçalı ve mafsallı martı kanat tipi kapı olarak dikkat çekti. Fakat bu kapıların yapısı ön koltuklara değil de orta ve en arka koltuklara geçişi kolaylaştırıyor. Buradan da anlaşılacağı gibi Model X 3 sıra koltuğa ve 7 kişilik bir kapasiteye sahip ve bununla beraber ön kaput altında ve bagaj kısmında ise geniş bir yükleme alanı bulunmakta. Aslında kapıların yapısı sayesinde eğer ayakta durmadığınız takdirde arabaya binişleriniz gayet kolay olacaktır.

Model X’in üretimine 2013 yılında başlanacak ve piyasaya çıkış tarihi ise 2015 olacaktır. Otomobilin 49,900$ fiyatla satılması beklenmekte.