Japon ihracatların yurtdışındaki kazançlarını bu çeyreğin sonunda ülkelerine getireceklerine ilişkin spekülasyon üzerine yen, euro karşısında 5. ayında da yükselişe işaret etti. Royal Bank of Scotland Group Plc'nin euro-dolar tahminini aşağı çekmesinin ardından euro, dolar karşısındaki 3 günlük kazanç dönemini sonlandırdı. Çin yuanı da hükümetin enflasyon önlemleri kapsamında daha yüksek kur belirleyeceğine yönelik tahminlerin artmasıyla tırmanışa geçti.

Piyasalardaki genel trendin küresel ekonominin yavaşladığı yönünde olduğunun altını çizen Tokyo'daki Mizuho Trust&Banking Co.'nnun kıdemli stratejistlerinden Hitoshi Asaoka, Avrupa'daki borç krizine ilişkin belirsizliklerin de sürmesiyle, yatırımcının yene sığındığını belirtti. Asaoka, Japon ihracatçıların çeyrek sonunda yen almasının da bunu açıkladığını söyledi.

Yen, euro karşısında 104.34'ten 103.85 seviyesine yükseldi. Yen bu ay yüzde 6.1 değerlendi. Japon yeni, dolar karşısında ise yüzde 0.3 değerlenerek 76.55 seviyesine yükseldi. Euro/Dolar paritesi yüzde 0.1 düşüşle 1.3568'den işlem gördü.

Bloomber anketine katılan ekonomistlere göre, ABD'de dayanıklı tüketim malı siparişi geçtiğimiz ay yüzde 0.2 düştü.

Fransa'da ise gayrisafi yurtiçi hasıla verilerinin ikinci çeyrekte ilk çeyrekten değişme kaydetmemiş olması bekleniyor.