Trump’ın ABD başkanı olması yatırımcıları alternatif araçlara yöneltti.

Cumhuriyetçi Donald Trump seçim tarihinin en büyük şoklarından birini yaşatarak ABD’nin yeni başkanı oldu. Trump’ın anketlerde geride gözükmesine rağmen sandıktan zaferle ayrılması piyasalarda şok etkisi yarattı. Akşam'ın haberine göre, yatırımcılar ilk sonuçların gelmeye başlamasının ardından güvenli bir liman arayışına girdi. Dijital para birimleri denetim eksikliği ve potansiyrl siber saldırılar sebebiyle genelde ‘güvenli liman’ tanımına pek dahil olmazlar. Ancak artan belirsizlikte merkez bankalarının kontrolünde olmamaları ve geleneksel platformlarda işlem görmemeleri dijital paralara talebin artmasına yol açtı.

TÜM DÜNYADA YÜKSELDİ

Hacim olarak dünyanın en popüler dijital para birimi Bitcoin ABD’de oy verme işlemleri devam ederken 2.240 liradan işlem görüyordu. Ancak ilk sonuçların gelmeye başlamasıyla bir anda yükselişe geçti ve yaklaşık 6 saat içerisinde yüzde 5.6 yükselerek 2.366 liraya kadar yükseldi. Yani gece saatlerinde sadece 1 Bitcoin alan birisi saatler içinde 126 lira kâr etti. Bitcoin sadece Türk Lirası değil başta ABD doları olmak üzere dünyanın tüm para birimleri karşısında değerlendi. Söz konusu saatlerde Bitcoin’in değeri 702 dolardan 742 dolara kadar çıktı.

Brexit’te de yaşanması

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılmaya(Brexit) karar vermesinin ardından da Bitcoin’de benzer bir hareket yaşanmıştı. Hazirandaki referandum öncesi 1778 lira seviyesinde bulunan Bitcoin, İngilizlerin ayrılık kararının ardından bir haftada yüzde 10.4 artarak 1964 liraya kadar yükseldi. 1 ay içinde 2061 liraya kadar yükseldikten sonra düşüşe geçti. Yani benzer bir hareket yaşanırsa Bitcoin’in hâlâ yükselme alanı bulunuyor.

Nükleer savaş iyi gelir

Bitcoin yatırım fonu Calibrated Markets’ın kurucusu Jacob Eliosoff yaşanan bu son belirsizliğin Bitcoin fiyatlarına etkisini biraz abartılı da olsa “Nasıl ki nükleer savaş çıkması Bitcoin fiyatları açısından iyi haberse Donald Trump’ın kazanması da aynı düzeyde iyi bir haberdir” şeklinde açıkladı.

Yüzde 80 kazandırdı

2016 seçim şoklarına ve birçok belirsizliğe sahne oldu. Bu sebeple Bitcoin 2016 genelinde Türk Lirası karşısında yüzde 80 değer kazandı. Bitcoin dolar karşısında ise 2016’da yüzde 65 yükseliş yaşadı.