Yağmaksan, orta vadede ise İstanbul’da yapmayı planladığı toplam 2 milyon dolarlık üretim merkezi yatırımıyla paralel sektörlerde de faaliyet göstermeyi hedefliyor.
 
Enerji, makine, otomotiv ve raylı taşımacılık gibi sektörlere yönelik talaşlı imalat parçaları, makine ekipmanları, bağlantı elemanları ve dişliler üreten Yağmaksan, bu yıl Almanya Berlin’de kurduğu lojistik merkezi ve şubesiyle büyümesini sürdürüyor. Firma, orta vadede ise İstanbul’da yapmayı planladığı toplam 2 milyon dolarlık üretim merkezi yatırımıyla paralel sektörlerde de faaliyet göstermeyi hedefliyor.

2013 yılının firmaları adına verimli geçtiğinin altını çizen Yağmaksan Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yağlı, bu yıl Almanya Berlin’de lojistik merkezi kurduklarını ve şirketlerinin bir şubesini orada faaliyete açtıklarını söyledi.

Bu lojistik merkezin depo ve ofis alanlarından oluştuğunu söyleyen Yağlı, ileriki dönemlerde burada büyüyerek, Avrupa’daki müşterilerine daha yakın olmayı ve isteklerine hızlı cevap vermeyi hedeflediklerini açıkladı. 2014 ve 2015’in de firmaları adına büyüme ve kendi sektörlerinde farklı alanlara açılma yılları olacağının bilgisini veren Yağlı, “Söz konusu yıllarda üretim teknolojimizi daha fazla geliştirmeyi ve bu sayede de üretim verimliliğimizi artırmayı planlıyoruz. Aynı zamanda orta vadede İstanbul’da yeni yatırımlar yapmayı düşünüyoruz. Yaklaşık 2 milyon dolara mâl olmasını beklediğimiz bu yatırımlarımız lojistik ve üretim üssü olarak iki ana noktaya ayrılıyor. Söz konusu üssümüzle paralel sektörlerde de faaliyete geçmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

İstanbul’un dünya üretim ve ticaret merkezlerinden biri haline geldiğine işaret eden Yağlı, “Hem yerli hem de yabancı pek çok büyük fabrika ve marka İstanbul’da bulunuyor. Bu sebeple Berlin’deki yatırımımız gibi İstanbul’da da lojistik bir üs kurmayı ve aynı zamanda ufak bir üretim üssü kurmayı planlıyoruz. Her iki hamlemizde de temel amacımız müşteriye daha yakın olmak” şeklinde konuştu.
Bu yıl gerçekleştirdikleri ön görüşmeler sonucu iki yabancı ve bir Türk şirket ile küçük çaplı ortak yatırımlar yapmayı düşündüklerini de dile getiren Yağlı, söz konusu ortaklıkların makine ve enerji sektörlerine yönelik olacağının altını çizdi.

Üretiminin %95’ini ihraç ediyor

Firmalarının 1994 yılında kurulduğunu hatırlatan Mustafa Yağlı, bugün Çorum Organize Sanayi Bölgesi’nde 8 bin 500 metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 30 bin metrekarelik alanda 150 kişilik personelle faaliyetlerini sürdürdüklerini iletti. Enerji, makine, otomotiv, raylı taşımacılık gibi sektörlere yönelik yaklaşık bin 500 çeşit ürün imal ettiklerinin bilgisini veren Yağlı, üretiminin yüzde 95’ini Almanya, Amerika, Fransa, İsveç, Brezilya ve Meksika başta olmak üzere çeşitli ülkelere ihraç ettiklerini vurguladı. Yağlı, sözlerine şunları ekledi: “Ürünlerimiz ve üretimimizle ilgili her türlü kalite belgelerine sahibiz. Ayrıca başta enerji verimliliği ve çevre konusunda Ar-Ge ve yeni ürün çalışmalarımıza 2013 yılının sonuna kadar hızla devam edeceğiz.”