Dün yatırımcıların gerçekleştirdiği kar realizasyonları sebebi ile ABD borsaları düşüşle günü kapattı.

Asya borsalarında da ABD Merkez Bankası'nın (FED) tahvil alımlarını azaltmaya başlayacağı beklentisi ile yatırımcıların kar satışına geçmesi ile bugün düşüş görülüyor. Bugün ABD’de ADP özel istihdam verisi ve yeni konut satışları; Avrupa’da 3.çeyrek büyüme verisi açıklanacakken; yurtiçinde reel efektif döviz kuru endeksi takip edilecek.

Döviz

Vakıfbank, küresel piyasalarda ABD’den gelecek yoğun veri akışı öncesinde FED’in varlık alımlarına Mart ayından önce başlayabileceği algılamalarının canlı olması, kuru baskı altında tutmaya devam ediyor açıklamasını yaptı. Dünkü işlemlerde sabah saatlerinde beklentilerin altında gelen Kasım ayı enflasyonu USD/TL’nin 2.0280 seviyesine gerilemesine neden olsa da günün geri kalanında yeniden yükseliş görüldü ve kur 2.04 seviyesinin üzerinde bir günlük kapanış gerçekleştirdi.

“ABD’de Cuma günü açıklanacak kritik istihdam verileri öncesinde yoğun veri akışı, bugün etkili olmaya başlıyor. Tarımdışı istihdam verisi açısından öncül olarak kabul edilen ADP verisi bugün piyasalar üzerinde etkili olabilir. Verinin beklentinin üzerinde gelerek, özel sektör istihdam piyasasında bir toparlanmaya işaret etmesi kurdaki baskıların artmasına ve 2.0530 direncine yaklaşmamıza neden olabilir. USD/TL’de 2 seviyesine yeniden yaklaşmamız hatta altını test edebilmemiz için ise Cuma günü açıklanacak verilerden destek alınması gerektiğini düşünüyoruz. Cuma günü de FED’in varlık alımlarını azaltmaya Mart ayından önce başlayabileceği beklentisini destekleyen bir işaret gelmesi kurda 2.0840 direncini yeniden gündeme getirebilir. Ancak bu süreçte TCMB’nin 9 Aralık tarihinde uygulayacağı ek parasal sıkılaştırma uygulamasının etkileri ve 11 Aralık tarihinde Erdem Başçı’nın vereceği mesajlar önemli olacaktır.

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) son açıklanan enflasyon verilerinin para politikasında ek bir gevşemeyi gerektirmediği gerekçesiyle yarınki toplantısında faiz oranlarını değiştirmesinin gündeme gelmeyeceği beklentisi, EUR/USD’nin dün yükselmesini sağladı. 1.3440’lardan gün boyu yukarı yönde hareket eden parite en yüksek 1.3614’ü gördü. Bu sabah hafif bir gerileme ile 1.3580’lerde bulunan paritenin gün içinde dar bantta hareketli seyrine devam edeceğini düşünüyoruz. Günün ilk yarısında Euro Bölgesi PMI hizmetler endeksleri, öğleden sonra ise ABD’deki yoğun veri gündemi pariteye yön verecek. Cuma günü yayınlanacak resmi istihdam dataları öncesinde bugün açıklanacak ADP özel istihdam verisi ile ISM hizmetler ve yeni konut satışları gibi veriler yakından izlenecek. Bu arada, ABD Kongresi’ndeki bütçe görüşmeleri ile ilgili haberler de piyasaların gündeminde yer almayı sürdürüyor.

EUR/USD’nin ABD’de açıklanacak verilerin olumlu gelmesi halinde aşağı yönde hareket etmesi beklenebilir. 1.3560, 1.3520, 1.3490 ve 1.34 seviyeleri bu yöndeki hareketlerde önemli görünüyor. Çapraz kurların da etkisiyle yaşanabilecek yukarı yönlü hareketlerde ise 1.3620, 1.3680-1.37 ve 1.3740 seviyeleri izlenebilir.”

Faiz

Vakıfbank, Tahvil-bono piyasasında gösterge tahvilin %9’un üzerindeki yatay hareketinin, dünkü işlemlerde de devam ettiğini açıkladı.

“ABD’de piyasalar tarafından yakından takip edilen istihdam verileri öncesinde ABD’de açıklanan verilerin FED’in varlık alımlarını azaltmaya piyasa beklentilerinden daha erken başlayabileceği algılaması faizler üzerindeki baskının sürmesine neden oluyor. Bu küresel görünümde ABD 10 yıllık tahvil faizinin yeniden %2.80 seviyesinin üzerine çıkması faizlerin %9’un altına gerileyememesinde etkili. Dün yurtiçinde açıklanan Kasım ayı enflasyon verisinin düşük gelmesi gösterge tahvil faizinin ilk aşamada %9.02 seviyesine gerilemesine neden olsa da daha sonra yeniden yükseliş görüldü ve dünkü kapanış %9.12 seviyesinden oldu. Bugün ise ABD’de açıklanacak ve Cuma günkü istihdam verisinin öncülü olarak kabul edilen ADP verisi piyasalar açısından önemli olacaktır. Veri öncesinde yatay hareketin devam etmesini bekleyebiliriz. Gösterge tahvil açısından yukarı yönlü hareketin görülmesi halinde %9.22 seviyesi ilk direnç olarak karşımıza çıkıyor. Orta vadede gösterge tahvil getirisi açısından en kritik veri ise ABD’de Cuma günü açıklanacak olan istihdam verileri olacaktır”.

Hisse Senedi

Dün açıklanan Kasım ayı enflasyonu beklentilerin oldukça altında gerçekleştiği Vakıfbank tarafından bildirildi. Buna göre:

“Sürpriz şekilde düşük gelen enflasyon verisinin ardından BİST 100 endeksi dün gördüğü en yüksek seviye olan 75,021 puana kadar yükseldi. Ancak ABD’de beklentilerden iyi gelen verilerin FED’in varlık alımlarını bu ay azaltmaya başlayacağı endişelerini artırmasıyla BİST 100 endeksi diğer gelişmekte olan ülke borsalarına paralel satışla karşılaştı ve günü %2.49 düşüşle 73,087 puandan sonlandırdı. Bugün ABD’de özel sektör istihdam verileri açıklanacak. Cuma günü açıklanacak istihdam verileri öncesinde, özel sektör istihdamının da beklentilerden iyi gelmesi halinde BİST 100 endeksinde satışların devamını görebiliriz. FED’in varlık alımlarına ilişkin beklentileri yönlendirmesi açısından ise Cuma günkü istihdam verileri asıl belirleyici olacaktır. BİST 100 endeksinin bugün de değer kaybetmeye devem etmesi durumunda 73,000 ilk destek seviyesi olacaktır. Bu seviyenin de kırılması halinde ise 70,000’e doğru bir gerileme görülebilir.”

Emtia

Açıklamaya göre, ABD’den olumlu gelen ISM imalat endeksinin ardından güçlenen doların da etkisi ile satış baskısına maruz kalan altın fiyatları haftanın ilk işlem gününde 1,217 dolar/ons seviyesine kadar geriledikten sonra, dün gelen tepki alımları ile 1,226 dolar/ons seviyesine kadar yükselse de hala 1,220 dolar/ons kritik destek seviyesinin yakınlarında hareket ettiği bildirildi. “Bu sabah 1,223 dolar/ons seviyesinden güne başlayan altın fiyatlarının 1,221 dolar/ons seviyelerinde harekete ettiği görülüyor. Yarın yapılacak olan Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısı ve alınacak faiz kararı EUR/USD kanalı ile altın fiyatları üzerinde etkili olabilecekken, bugün ABD’de açıklanacak ve ABD ekonomisine dair ipucu niteliğinde olan ADP özel istihdam verisi ve yeni konut satışları verileri altın fiyatları üzerinde etkili olabilir. Altın fiyatları için, doların daha da değerlenmesi ve ABD 10 yıllık tahvil getirisinin %3 seviyelerine yükselmesi durumunda 1,100 dolar/ons seviyesi aşağı yönlü harekette altın fiyatlarının görebileceği en son aşama olarak karşımıza çıkabilir” denildi.

Hafta başında OPEC tarafından açıklanan verilere göre, Kasım ayında petrol üretiminin son 2.5 yılın en düşük seviyesine gerilemesi ve ABD’den gelen olumlu verilerle, ABD ham petrol fiyatları yükselişe geçti. San Francisco FED Başkanı John Williams’ın dün yaptığı açıklamaların piyasalarda FED’in çıkış stratejilerine ilişkin endişelere yatıştırıcı etki yapması açısından önem taşıdı. Dün 93 dolar/varil seviyesinin üzerinde açılış yapan ABD ham petrol fiyatları yukarı yönlü seyir izleyerek günü 96 dolar/varil seviyesinin üzerinde kapattı. Bu sabah güne 96 dolar/varil seviyesinin üzerinde yükselişle başlayan, ABD ham petrol fiyatları alıcılı seyrine devam ederek, 97 dolar/varil seviyesinin biraz üzerinde hareket ediyor. Bugün ABD ISM Hizmetler Endeksi, Yeni Konut Satışları ve ABD özel sektör istihdamı verileri açıklanacak. Söz konusu verilerin olumlu gelmesi petrol fiyatlarındaki yukarı yönlü hareketleri destekleyebilir. ABD ham petrol fiyatlarının yukarı yönlü seyrine devam etmesi halinde 98.8 dolar/varil ilk direnç seviyesi olacaktır, açıklaması yapıldı.