Uzmar Denizcilik, 1993 yılından itibaren Aliağa Nemrut Koyu’nda da bu hizmetlerini sürdürüyor. Firma, bu bölgelerdeki özel limanlarda, yılda 6 bin gemi hareketi sağlıyor.

Çanakkele Çimento Sanayisi Çimento Yükleme İskelesi’nde 1984 yılında başladığı kılavuzluk ve römorkör hizmetleri ile Türk limanlarında römorkör ve kılavuzluk hizmeti veren ilk özel şirket unvana sahip olan Uzmar Denizcilik, 1993 yılından itibaren Aliağa Nemrut Koyu’nda da bu hizmetlerini sürdürüyor. Firma, bu bölgelerdeki özel limanlarda, yılda 6 bin gemi hareketi sağlıyor.

Uzmar’ın kurucusu Altay Altuğ, Nemrut Koyu’nun, Türkiye’nin önemli limancılık merkezlerinden biri olarak gelişmesinde katkısı olan isimlerden biri. Aliağa’daki Tüpraş Rafinerisi için 1969 yılında iskele kurulurken kendisine danışmanlık teklif edildiğini belirten Uzmar Yönetim Kurulu Başkanı Altay Altuğ, “Ben o dönemde İzmir’de başkılavuz kaptan olarak görev yapıyordum. Aliağa Koyu’nda Tüpraş için en uygun iskelenin yerini belirledikten sonra, bu kez Aliağa Koyu’nun hemen yanındaki Nemrut Koyu’nda Nemtaş ve Ege Gübre’nin de iskelelerinin kuruluşunda yer aldım. 1993 yılından itibaren de kendi şirketim Uzmar ile Nemrut Koyu’nda kılavuzluk ve römorkörlük hizmeti veriyorum” diye konuştu.

Altuğ, yılda yaklaşık 4 bin gemiye kılavuzluk ve römorkör hizmeti verdikleri Nemrut Koyu’nda, 2012 yılında 22 milyon ton yük elleçlendiğini aktardı. Altuğ, sorumluluk alanlarında güvenliği sağlamak amacıyla 6 milyon dolarlık ekipman yatırımı yaptıklarını, denizlerde oluşabilecek yakıt ve benzeri zararlı maddelerin yayılmasını önlemek amacıyla 4 kilometre uzunluğunda deniz bariyerine sahip olduklarını da kaydetti.

Altuğ, 1969 yılında, döneminin dünyanın en büyük yolcu gemisi olan France transatlantiğini İzmir’e getirdiklerini de belirterek, şöyle konuştu:

“France gemisi geldiğinde, İzmir Alsancak Limanı’na yanaşacak yer yoktu. Gemi açıkta demirledi ve biz körfezde yolcu taşıyan gemilerle yolcuları aktardık. Bu geminin ardından İngiltere’nin Comberra, Almanya’nın Bremen ve Europ, Norveç’in Wikings Star gemileri geldi. Ancak birkaç yıl sonra bu gemiler kesildi.”

Uzmar’ın kılavuzluk ve römorkörlük hizmetlerinde kullandığı römorkörleri 1997 yılından itibaren kendisi üretmeye başladığını belirten Altuğ, “İlk üretime Tuzla’da kiraladığımız tersanede başladık. Tersane kiraları artınca Kocaeli Serbest Bölgesi’nde yedi tersane alanından birini biz aldık ve 65 dönümlük arazide kendi tersanemizi kurduk. Bugüne kadar ürettiğimiz römorkörlerin sayısı 80’i buldu” dedi. Tersanelerinde 2015 yılına kadar kapasitelerinin dolduğunu kaydeden Altuğ, “Ürettiğimiz römorkörleri Brezilya, Avustralya, Bolivya, Hollanda, Azerbaycan, Şili, Venezüella ve İngiliz donanmasına sattık” diye konuştu.

Uzmar’ın 2012 yılı performansı ile üretimden satışlar sıralamasında Türkiye’de 222’nci sırada yer aldığı bilgisini veren Altuğ, her yıl büyüyen bir firma olarak Uzmar’ın daha başarılı noktalara gelmesini hedeflediklerini kaydetti.