ABD TDİ, Fed’i tatmin eden ve Aralık ihtimalini ayakta tutan bir veri.

İş Yatırım Uluslararası Piyasalar Hisse Senetleri ve Türev Müdürü Şant Manukyan, ABD tarım dışı istihdam rakamını Fed’i tatmin eden ve Aralık ihtimalini ayakta tutan bir veri olarak değerlendirdi.

Şant Manukyan Foreks'e yaptığı açıklamada, toplamda 172K, özelde 170K, imalatta -4K ve işsizlik oranında 4.9% beklenen verinin sırası ile 156K, 167K , -13K ve 5.0% (4.965%) olduğunu kaydederek, "Uzun vadeli işsizlik oranı da 9.7%’de sabit kalmış. Oranlarda yükselişin önemli bir nedeni katılım oranında son zamanlarda başlayan yükselişin sürmesi, katılım oranı 62.8’den 62.9%’a yükselmiş ki bu Şubat ayı ile beraber yılın en yüksek seviyesi. Oran 62.4%’e kadar gerilemişti. İşsizlik oranının hesaplandığı Household anketi 354K ve havuz 444K büyümüş. Fed’in bakış açısından pozitif bir gelişme" diye konuştu.

Manukyan sözlerini sürdürdü:

"Goods Producing +10, İnşaat +23K (son 6 ayın en yükseği) , Perakende +22K, Finans +6, Business +67K, Eğitim/sağlık +29 (Okul dönüşü hareketleri unutmamak gerek) ve Eğlence +15. Kamu ise -11K (tamamı eğitim kaynaklı). İstihdam oranı böylece 59.7%’den 59.8%’e yükselerek son dönemin en yükseğine ulaştı. İş gücünde olmayanlar da -207K azalmış. Part time çalışanlar da 159K azalmış. Olumlu.

Verinin diğer kritik kalemi ücret artışı ise 0.3% bekleniyordu 0.2% açıklandı ve böylece YoY 2.6% artış kaydedildi. Çalışma süresinin ise 34.3 saatten 34.4 saate yükseldiğini görüyoruz. Bu temelde çok ciddi bir istihdam artışına denk düşen bir durum ve fakat genelde göz ardı edilir.. Mutlaka not edilmeli ve GDP pozitif. Mesai 3.3 saatle sabit. Difüzyon endeksi ise gerilemeye devam ediyor. 59’dan 57.8’e İmalatta ise 46.8’den 39.2’ye düşmüş. Yani istihdam yaratan endüstrilerin yelpazesi daralıyor." 

Şant Manukyan, açıklanan tarım dışı istihdamı Fed’i tatmin eden ve Aralık ihtimalini ayakta tutan bir veri olarak nitelerken, katılım oranında oluşan trendi pozitif yönde değerlendirdi ve "Nette dolar açısından da destekleyici olduğundan kritik seviyeleri takip etmeye devam ediyorum. Uzun vadeli ortalamalardan gelen tepkiden sonra satışlar yeniden başlayacaktır. Euroda 1.1090’nın kırılması durumunda satış yapılabilir. Gümüş ve altında ise sabah videoda paylaştığım gün içi uyumsuzluğun çözülmesi ile yükselen fiyatların yeniden aşağıya dönmesi bekliyorum"

İstihdam raporu Fed’e ilişkin bir piyasa kırılımı yaratmaz

Reel Kapital FX Araştırma Uzmanı Enver Erkan, ABD'de manşet verilerin beklenti altında kalmasına rağmen, Fed faiz artırım beklentileri üzerinde önemli oynamalara neden olmayacağını belirterek, "Bu nedenden dolayı opsiyon fiyatlamalarındaki eğilimin aynen devam etmesini bekliyoruz." dedi.

Araştırma Uzmanı Enver Erkan Foreks'e yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

"ABD’de Eylül ayında tarım dışı istihdam artışı 156 bin kişi olarak gerçekleşti. İstihdam artışı 172 bin olan piyasa medyan tahmininin altında gerçekleşirken, Ağustos ayı istihdam artışı ise 167 bine doğru yukarı revize edildi. İşsizlik oranı %5’e yükselirken, bu durum yüksek oranda işgücüne katılım oranının %62,9’a yükselmesinden kaynaklandı. Manşet veriler beklenti altında kalsa da, Fed faiz artırım beklentileri üzerinde önemli oynamalara neden olmayacaktır. Bu nedenden dolayı opsiyon fiyatlamalarındaki eğilimin aynen devam etmesini bekliyoruz.

Fed üyeleri hemen her konuşmalarında tam istihdam seviyesine vurgu yapmaktalar. İşsizlik oranı %5 bandı altında kalmaya devam ettiği sürece de bu söylemlerin korunması mantık dahilinde. Önceki aylarda buna karşılık katılım oranındaki artış neticesinde işgücü havuzunun genişlemeye devam etmesi istihdam artışlarının da yüksek kalmasında önemli etkendi. Eylül ayında da işgücüne olan yeni katılımlar işsizlik oranında 10 baz puan artış olarak yansıma buldu. 

Tam istihdam noktasında yeni işe alımların yavaşlaması rasyonel bir durum. Ancak ortalama haftalık çalışma saatindeki yükseliş dikkate alındığında, tam zamanlı istihdamın yeniden Eylül ayında, çoğu öğrenci olan yarı zamanlı çalışanların önemli bir kısmının okula dönmesiyle ağırlık kazandığını görüyoruz. Kasım ayındaki Başkanlık seçimleri öncesinde Eylül ayındaki işe alımlarda önemli bir yavaşlama olmadı. 

Yine de benzer endişe Ekim ayına ilişkin raporu beklerken de söz konusu olacak. 

Açıkçası burada asıl atıfta bulunmamız gereken en önemli alt kalem ücret artışları olmalı. Piyasa beklentisi olan aylık %0,3’lük bir artış yıllık ücret enflasyonunu %2,5 bandı üzerinde tutacak ve %2,7 seviyesine getirecekti. Ücret artışları bu beklentinin bir kademe altında kaldı. Eylül ayında maaşlar, bir önceki aya göre %0,2 artış gösterdi ve yıllık ücret artış oranı da böylece %2,6’ya geldi. Bu da ücret enflasyonunun 0,3 puan artması demek. Çok kötü değil.

Tabii gelirlerdeki artış kadar bunun ne kadarının tasarrufa, ne kadarının harcamaya gittiği de önemli. Bu bağlamda son gelen PCE verilerinin iyi bir görüntü çizdiğini söyleyemeyiz. ABD’de hane halkları hali hazırdaki ücret seviyeleriyle temel ihtiyaçlarını karşılayıp gerisini tasarrufa dönüştürüyor. Yıllık ücret artışlarının %3’e yakınsaması lazım ki, harcama ve tüketim eğilimlerinde belirgin bir artış görebilelim. Kısacası, insanların cebine daha çok para girmeli ki daha çok harcayabilsinler. ABD bir talep ekonomisi, GSYH’nin önemli bir kısmını da tüketim ve harcamalar oluşturmakta. 

Ekonomide istenen canlılığın sağlanmasında bu kalemler, bu yüzden bu kadar önemli.

Sonuç olarak veriler ortada geldi diyebiliriz. Şahinler de, güvercinler de kendilerini ifade edebilecek bazı argümanlar bulabiliyorlar. Bu nedenden dolayı piyasa için en iyi senaryo gerçekleşti diyebiliriz. Beklentinin üzerinde olmaması DXY’ye aşırı bir değerlenme getirmemesi bakımından, çok düşük gelmemesi de ABD ekonomisine ilişkin büyüme endişelerini büyütmemesi bakımından olumlu. Fed Kasım’da faiz artırmaz, bizim beklentimiz Aralık FOMC’sinde kredibilite düşünülerek bir faiz artışı yapılacağı yönünde.    

USD fiyatlamasında ise aşırı bir düşüş beklememekle beraber, veri ile biraz köpüğün alındığını söyleyebiliriz. Bazı döviz çiftlerinde tekrar USD lehine fiyatlama görülmesi muhtemel. FOMC üyeleri piyasaya şekil vermeye devam eder. Bir yandan da Donald Trump’ın popülaritesi ne derecede, onu gözlemleriz. "

Eylül ayı TDI datası 175 bin olan piyasa beklentilerinin altında kalarak 156 bin şeklinde açıklandı. Açıklanan veri beklenti altında kalsa dahi FED tarafından kötü olarak değerlendirilmeyeceğini düşünüyoruz. Yani yıl içerisinde faiz artırımının önünde keskin bir engel değil. Bunun yanında Ağustos ayından açıklanan 151 bin rakamının da 167 bine revize edildiğini takip ediyoruz.

İstihdam paketi içerisinde ne önemli veri konumunda bulunan saatlik ortalama kazançlar %0.2 artış ile piyasa beklentilerine paralel. Bir süredir ücret artışlarının %0.3 - 0.1 bandında hareket ettiğiniz görmekteyiz. Enflasyon yaratacak bir ölçekte bir trend henüz yok. Zaten güçlü bir trend artışı da beklenmiyordu.  

İşsizlik oranında ise %4.9'dan %5'e yükseliş yaşanmış durumda. Bunun en önemli nedeni olarak iş gücüne katılım oranında ki artışı görüyoruz. Bu kalemde 62.8 seviyesinden 62.9 seviyesine yükseliş yaşanmış.  

TDI datasının beklentilerin altında kalması ve işsizlik oranının hafif ölçekte yükselmesi FED'in yıl içersinde 25 baz puanlık faiz artırımına gitmesinin önünde keskin bir engel değil. Şimdilik zayıf gelen TDI verisinin etkisi ile ABD dolarında değer kayıpları görebilir. Fakat bu değer kayıplarının çok keskin olmasını beklemiyoruz. Sonuçta FED üyelerinin piyasası faiz artırımına hazırlayan konuşmaları ve güçlenen PMI dataları ile FED yönelik beklentilerin şahinleştiği bir dönem yaşıyoruz. Bu dönem ekstra bir gelişme yaşanmadığı sürece yılsonuna kadar devam edebilir. "

TDİ BEKLENTİYİ KARŞILAMADI DOLAR GEVŞEDİ

ABD’de tarım dışı istihdam rakamları 175 bin olan beklentilerin altında 156 bin olarak açıklandı. Ortalama saatlik kazançlar yüzde 0.2 olan beklentilere paralel gerçekleşirken işsizlik oranı ise yüzde 4.9 olan beklentilerin üzerinde yüzde 5 olarak gerçekleşti. İşsizlik oranı FED’in yüzde 4,8 olan hedefinin üzerinde bunuyor. FED Başkanı J. Yellen’ın son yaptığı açıklamada biraz daha veriye ihtiyaç oldukları vurgusu yapmıştı. Hafta içerisinde açıklanan ABD verilerinin genel itibariyle beklentileri karşıladığını görüyoruz. Hafta genelinde, FED’in faiz artıracağına dair beklentiler, Brexit kaygıları ve Deustche Bank kaynaklı sorunların dolara talebi artırması ile ABD istihdam rakamlarındaki olumlu beklenti doların küresel çapta değer kazanmasını sağlamıştı. Ancak bugün açıklanan ve beklentileri karşılayamayan tarım dışı istihdam ve işsizlik oranı verileriyle dolarda aşağı yönlü fiyat hareketlerinin gerçekleştiğini görüyoruz. FED vadelilerine baktığımızda, veri açıklanmadan önce yüzde 14 seviyesinde bulunan Kasım faiz artırım ihtimali veri sonrasında yüzde 9 seviyesine gerilemiş bulunuyor. Aralık toplantısında faiz artırımı beklentisi ise yüzde 65 seviyelerinde korunuyor.

Piyasa reaksiyonuna baktığımızda, dolar kurunda günlük kazançların büyük bölümünün geri verildiğini görüyoruz. 3.0500-3.0450 destek bölgesi altında kalınması ile kurda geri çekilme isteği sürebilir. Kurda tekrar yükselişlerin görülebilmesi için 3.0600-3.0650 direnç bölgesinin aşılması gerekiyor. Aksi senaryoda kurda düzeltmenin devam etmesi beklenebilir. Ons altın tarafında ise, veri sonrası 1250 desteği üzerinde tutunduğunu görüyoruz. Bu seviye üzerinde kalındığı takdirde yükseliş eğilimi devam edebilir. Ancak kalıcı yükselişler görülebilmesi için 1270-1280 direnç bölgesi üzerinde fiyatlamaların görülmesi gerekmektedir. 1250 seviyesi altında görülebilecek fiyatlamalarda ise, 1226-1200 destek bölgesi hedeflenebilir.