Beyaz eşya ve elektronikte üretimi desteklemek için kredi kartına yapılan taksitlerin 36 aya çıkarılması düşünülüyor. Hedef, yerli üretimin tüketimden olumlu etkilenmesini sağlamak.

Hükümetin bir süre önce hazırladığı kredi kartına taksit çalışmasında kapsam genişletiliyor. Ekonomiyi canlı tutmaya ve iç piyasaya yönelik tedbirlerde yerli üretim artışına önem veren hükümet, ödeme sistemlerinde tüketimin ülke yararına sonuçlar vermesi için taksit sayısını hangi alanlarda artıracağına yönelik çalışmalar yapıyor.

Kredi kartı harcamalarındaki hızlı büyüme nedeniyle iki yıl önce bazı alanlarda (cep telefonu, gıda, restoran gibi) yasak ve kısıtlamalara giden Türkiye, şimdi yeniden bu alanlarda değişikliklere gidecek.

Yerli üretimin artmasını teşvik etmek amacıyla Türkiye sınırları içerisinde üretilen beyaz eşya, mobilya ve diğer dayanıklı tüketim harcamalarına 36 aya kadar kredi kartına taksit çalışması yapılıyor.

Bu çalışma çerçevesinde cep telefonu ve benzeri ürünlere 9 aya kadar taksit konusunda alınan kararın halen geçerli olduğu belirtiliyor. Ancak 36 ay taksit konusunda hükümet ile bankalar arasında görüşmeler sürüyor. Netlik kazanmayan nokta, 36 aya çıkarılacak taksit uygulamasında maliyetler taraflar arasında nasıl finanse edilecek.  

Kısıtlama esnetiliyor

İç tüketimi kısıtlamak ve cari açığın büyümesinin önüne geçmek için kredi kartı ve bireysel tüketici kredilerine getirilen sınırlamalarda gevşemeye gidiliyor. 

Cep telefonundaki taksitli satış yasağı kaldırılacak, bireysel kredilerin vadeleri 48 aya kadar uzatılacak, kredi kartındaki 9 taksit 12’ye çıkarılacak.

Tüketiciler yapılacak düzenleme ile kredi kartlarıyla cep telefonu satın alabilecek. 2014 yılında getirilen tedbirlerle gıda, akaryakıt, cep telefonu ve restoran olmak üzere dört alanda yapılan harcamalarda kredi kartı taksitleri yasaklanmıştı.

O dönemden önce 60 aya kadar olan bireysel tüketici (destek ve ihtiyaç kredileri) kredisi vadeleri de 36 ay vade ile sınırlandırılmıştı.

12 ay ekstra vade

BDDK, kredi kartı ile yapılan harcamalarda genel taksit sayısını maksimum olarak dokuz ile sınırlandırmıştı. Elektrikli ve elektronik eşya, bilgisayar, araç kiralama, telekomünikasyon ve kuyumculukla ilgili işlemlerde taksit sayısı 6, beyaz eşya ve mobilya satışında is 9 ay ile kısıtlanmıştı. Gıda, akaryakıt restoran ve cep telefonu satışlarında taksitlendirme kaldırılmıştı.konut kredileri hariç tüketici kredilerinin vadesi ise 36 ay, taşıt kredilerinin vadesi ise 48 ay ile kısıtlanmıştı.

Şimdi başlatılan yeni düzenleme çalışmalarıyla başta cep telefonu olmak üzere bazı alanlardaki kredi kartı taksit yasağının kaldırılması, taksit sayılarının artırılması ve tüketici kredilerindeki 36 ay sınırlandırılmasının da 48 aya çıkarılması bekleniyor.