Enflasyon rakamlarına rağmen, yurtdışı iyimserliği; Haftanın ilk işlem gününe, alıcılı başlayan endeks, enflasyon rakamlarının beklentileri aşarak Kasım ayında, Tüketici Fiyatları Endeksinin (TÜFE) yüzde 1,73, Üretici Fiyatları Endeksinin (ÜFE) ise yüzde 0,65 arttı. Rakamların açıklanmasının ardından İMKB, 54,725 puan seviyelerine kadar geriledi. Ancak yurtdışı piyasalarda yaşanan iyimserlik sonucunda alışların arttığını görmekteyiz. İşlem hacminin oldukça düşük kaldığı günde bileşik endeks günü %0,78’lik artış ile, 55.195,81 puan seviyesinden kapattı. Yükselişlerin devam edebilmesi için 55,500 seviyesi üzerinde kapanışların gerektiğini düşünmekteyiz.        Yurtdışında ise, İtalya’nın kemer sıkma politikalarının parlamentoda onaylanacağına dair beklentiler ile alıcılı bir gün yaşandı. Diğer yandan öğleden sonra Sarkozy’inin, Fransa’nın Almanya ile yaptırım ve uygulamalar konusunda anlaştıkları yönünde açıklamaları piyasalarda alışları tetikleyen diğer bir etmen olarak gözükmektedir. İtalya’nın tasarruf paketi temsilciler meclisinde onaylandı. S&P, yaptığı açıklamada Euro Bölgesinin kötüleşen borç krizinin bölgenin güçlü ülkelerini etkilediğini belirterek kredi notu AAA olan Almanya, Fransa, Lüksemburg, Avusturya, Finlandiya ve Hollanda ile diğer 9 ülkenin kredi notunu muhtemel indirim için izlemeye aldığını belirtti.

İMKB’de haftanın ilk işlem gününde, seans açılışı ile birlikte gelen enflasyon rakamlarının beklentileri aşması huzursuzluk yaratsa da, yurtdışı piyasalardaki iyimserlik içeride de alışları tetikledi. Yurtdışı piyasalarda İtalya beklentileri ile yaşanan pozitif ivme, Almanya ve Fransa’nın yaptırım ve yeni uygulamalar konusunda anlaştığı haberleri ile daha da arttı. İMKB günü %0,78’lik artış ile, 55.195,81 puan seviyesinden kapattı. Yurtdışı piyasalardaki olumlu ivme devam ettiği sürece içeride de pozitif görünümün devam edebileceğini düşünmekle birlikte, yatırımcıların güven seviyelerinin yükselmesi için 55,500 üzeri kapanışların gerekli olduğunu düşünmekteyiz.   

Bugün piyasaların bir miktar satıcılı açılacağını öngörmekteyiz. Gün içi destek seviyeleri; 53,500 / 52,800 / 51,500, direnç seviyeleri ise 55,500 / 57,000 olarak gözükmektedir.