İsviçre bankası UBS'in, ilk çeyrek net kârında bir önceki yılın aynı dönemine göre 3'te 2 azalış yaşandı.

yatirimyeri tarafından derlenen habere göre, Dünyanın en büyük bankası ve dünyanın en büyük varlık yöneticisi UBS yatırım bankaları için piyasalardaki çalkantılardan dolayı zor geçen bir çeyreğin ardından 2016 yılına net kârda üçte iki düşüş açıklayarak başladı.

UBS'in bugün açıklanan bilançosuna göre net kâr 2016 yılının ilk üç ayında 707 milyon franka, yani 741.2 milyon dolara düştü.

İsviçreli UBS'in net kârı, ilk çeyrek sonuçlarını geçen ay açıklayan ABD bankaların sergilediğine benzer bir performans ile geriledi. Bankalar zorlu piyasa koşulları nedeniyle müşterilerin işlem veya yatırım yapmaktan ve menkul kıymet ihracından kaçındıklarını ve bu nedenle yatırım bankacılığı gelirlerinin gerilediğini belirtmişlerdi.

UBS'in net kârındaki sert düşüşte yüksek baz etkisi de rol oynadı. Banka geçen yılın son çeyreğinde beş yılın en büyük çeyrek dönem kârını açıklamıştı.

Net kârdaki düşüşe karşılık UBS'in iki özel bankacılık birimi 29 milyar franklık net yeni müşteri varlığı açıkladı. Beklentilerin üzerinde gelen yeni müşteri varlıkları 2008 yılının birinci çeyreğinden bu yana en yüksek seviyede gerçekleşti.

Varlık yönetimi alanında bir gösterge olan net yeni para, ileri dönemlere dair gelir için önemli bir gösterge olarak kabul ediliyor. Genellikle Avrupa ve bazı gelişen piyasalardan kaynaklı 2015 yılı sonunda görülen para çıkışları UBS'in varlık yönetim operasyonlarına dair bazı soru işaretleri ortaya çıkarmıştı.