TÜSİAD'da normal bir seçim süreci yaşanırsa iki başkan yardımcısından birinin başkanlık koltuğuna geçeceği konuşuluyor.

Patronlar kulübü TÜSİAD (Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği) iki yılda bir seçim yapıyor. Yeni dönem seçimler de 2017 Ocak ayı sonunda gerçekleştirilecek. TÜSİAD seçimlerinde pek sürpriz olmaz.

Öncesinde yapılan görüşmelerle liste belirlenir ve tek listeyle seçime gidilir. Derneğin teamüllerinde başkanlar genellikle iki yıl görevde kalır. Geçtiğimiz dönemlerde 2+1 formülü de uygulandı. Ancak bu seçimlerde Canan Başaran Symes'in aday olmayacağı şimdiden konuşulmaya başlandı.

TÜSİAD'da normal bir seçim süreci yaşanırsa iki başkan yardımcısından biri İzmirli tekstil sanayicisi Sedat Şükrü Ünlütürk veya Koç Holding Başkanvekili Ali Koç'un TÜSİAD Başkanı olması bekleniyor. Ali Koç'un Mustafa Koç'un vefatından sonra Koç Holding'deki sorumluluğu arttı. Dolayısıyla Ali Koç'un yoğunluğu düşünülürse Ünlütürk'ün ismi öne çıkıyor. Hem de derneğe Muharrem Kayhan'dan sonra İzmir kökenli başkan gelmemişti. Ünlütürk İle TÜSİAD Başkanlığının yeniden İzmir'e geçme ihtimali oldukça yüksek. Ancak bu yıl bir sürprizin olacağı da dillendirilmeye başlandı. Her İki İsim dışında sürpriz bir İsim de gündeme gelebilir. Yönetim kurulu son yıllarda gençleşmişti. Bu gençleşmenin devam edeceği konuşulurken, yönetimdeki kadın sayısının da artacağı belirtiliyor.