1915 olaylarının 100. yılında, sözde soykırımın tanınması için yeni hamle yapmaya hazırlanan Ermeni diasporasına, Türkiyeli Ermenilerden çarpıcı mesaj: Barıştan büyük kazanç olmaz.

Her yıl olduğu gibi sözde soykırımı gündeme taşımayı hedefleyen diaspora, 1915 Olayları’nın 100. yılında pek çok ülke parlamentosuna baskı yapıp, sözde soykırımın tanınması için büyük gösterilere hazırlanıyor. Türkiye ile Ermenistan arasında gerginliğe yol açan konuyla ilgili Türkiyeli Ermenilerin en önemli isimlerinden Yedikule Surp Pırgiç Hastanesi Başkanı ve iş adamı Bedros Şirinoğlu konuştu. Tarihi mesajlar veren Şirinoğlu, “Dedem de bu olaylarda öldü. İnsanları kandırarak, kardeşi kardeşi kırdırmışlar. Kanım varsa ben, helal ediyorum. Tazminat falan da istemiyorum, sadece barış istiyorum” dedi.

Şirinoğlu, “1915’de yaşananların bu kadar uzatılmasına karşıyım. Meselenin bitmesi lazım. İki devletin de rencide edilmesini istemiyorum. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Arşivler sonuna kadar açık’ dedi. Bu açıklama çok anlamlıydı. Bana göre de konunun tartışılarak çözüme kavuşturulması gerekiyor. Tarihçiler müdahil olsun. Ermenistan ile Türkiye sınırları açılsa, o istenen tazminattan çok daha fazla ekonomik kazanç olacak. Barıştan büyük kazanç mı olur? İki ülkenin kapıları açılmalı ve barış olmalı” diye konuştu. Ermeni azınlıkların, Cumhuriyet boyunca en çok AK Parti döneminde önemsendiğine dikkat çeken Şirinoğlu, “AK Parti hükümeti, azınlıkların kaybettiği hakları geri verdi. Erdoğan’a, Akdamar Kilisesi ile ‘Nasıl minaresiz cami olmaz ise, haçsız kilise olmaz’ dedim. Bunun üzerine haçı koydurdu” dedi.

Ermeni çocukların okulu var

Çok sayıda Ermenistan vatandaşının Türkiye’de kaçak çalıştığını anlatan Şirinoğlu “Sayın Erdoğan’a, ‘Bu kaçakları ne yapacağız. Mağduriyetler giderilebilir mi’ dedim. ‘Bu meseleyi de hallederiz’ cevabı verdi. Şimdi Kumkapı’da okul var. 200’e yakın Ermenistan vatandaşımızın çocukları okuyor. Diğer yerlerde küçük okullar var.”