SPK Başkanı Vahdettin Ertaş, piyasalardaki gelişmeleri anlattı.

Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı (SPK) Dr. Vahdettin Ertaş, sermaye piyasasındaki gelişmeleri ve gündemi değerlendirdi.

TÜRKİYE'DE TASARRUF ORANI DÜŞÜK

Başkan Ertaş, "Türkiye son yıllarda tasarruf oranı giderek azalan bir ülke haline geldi. Türkiye büyüyen ve yatırıma ihtiyacı olan bir ülke. Yabancı tasarrufu kullanmak bize cari açık faturası olarak çıkıyor. Tasarrufları artırmanın yolu kurumsal yatırımcı tabanını genişletmekten geçiyor." dedi.

SPK Başkanı Ertaş, BES konusunda ise  şu anda 4.8 milyon katılımcıya ulaşıldığını belirtti.

24 SAAT İŞLEM YAPILABİLECEK

SPK Başkanı Ertaş, TEFAS'ın bu yıl sonuna kadar hayata geçeceğini, TEFAS ile günün 24 saatinde tüm dünyadan işlem yapmanın mümkün olacağını söyledi.

Yeni düzende para hangi bankada olursa olsun Türkiye'deki tüm yatırım fonlarının alınıp satılabileceğini kaydeden Ertaş sözlerine ekledi.

TURKCELL'DE SORUN 2015 MART'A KADAR ÇÖZÜLMELİ

Turkcell'deki ortak sorununa ilişkin olarak ortakların 2015 Mart ayına kadar aralarındaki sorunu çözmezse SPK olarak gereğini yapacaklarını söyleyen Ertaş, temettü kararına da bu konunun sonrasında bakılacağını belirtti.

HİSSE ALAN ŞİRKET ORTAĞIDIR

Vahdettin Ertaş borsa kotundan çıkmayla ilgili olarak şunları söyledi:

"Borsa kotundan çıkmayı sağlıklı yapıya geçme olarak değerlendiriyoruz. Borsa kotundan çıkmak isteyen şirketlere  pay sahiplerinin itirazı durumunda farklı fiyat belirleme olanak tanıdı. Bireysel yatırımcı kendini yeterli görüyorsa bireysel olarak kendi tercihini yapsın. Pay sahibi olmak demek şirket sahibi olmak demektir. Pay sahipleri genel kurullarda haklarını kullanmalı. Borsada işin erbabı olmak gerekiyor, bireysel yatırımcı bizim için olmazsa olmaz."

FED FAİZİ 2015'TE YÜKSELTİR

Fed'in faiz artırımına yönelik yorumda bulunan Ertaş, "Fed faiz artırımını 2015'de başlatması paranın maliyetini artıracak ve şirketlerin özkaynaklara dönmesine neden olacak. SPK olarak önümüzdeki yıldan itibaren Fed'in faiz artırımına gideceğini öngörüyoruz" dedi.

HALKA ARZ SADECE HİSSE SENEDİNDE OLMUYOR

Halka arza hisse senedi olarak bakılmaması gerektiğini, tahvilde de çok büyük patlama yaşandığına değinen Ertaş, halka arzda önemli olan şirketlerin sermaye piyasası araçlarıya faaliyetlerini sürdürmeleri olduğunu kaydettti.

İHTİSAS MAHKEMELERİ GELİYOR MU?

İhtisas Mahkemeleri'ne yönelik olarak Ertaş, "HSYK, sermaye piyasası suçlaruyla ilgili Ankara ve İstanbul'da bir mahkeme görevlendirdi, ama eski dosyalar eski mahkemelerinde devam edecek. Önümüzdeki günlerde mahkemelerin ihtisaslaşmasıyla davalarda netice alma imkanımız yükselecek" dedi.

BORSA ARIZALARI HAYAL KIRIKLIĞI YARATTI

Lİkit fonların içinde özel sektör tahvillerinin bulunmasında problem görmediğini söyleyen Ertaş, Borsa İstanbul'daki arızaların kendilerini hayal kırıklığına uğrattığını söyledi.

A,B VE C GRUBU HİSSELERDE DEĞİŞİM ZAMANI

İşlemlerin yüzde 92'sinin BİST 100 endeksine dahil hisselerde gerçekleştiğini belirten Ertaş, B ve C grubu hisselerinin likiditesinin artırılması için çalışmalarını tamamladıklarını söyledi.

Yatırımcıların hangi gruptan işlem yapacağını başlangıçta karar vermesi gerektiğine değinen Ertaş şunları söyledi:

"Bu ay içinde A,B ve C grubu hisseleri ile ilgili yeni bir uygulama başlayabilir. C Grubu hisselerinde likidite sağlayıcı olma zorunluluğu getirilecek. B grubunda bulunan bazı hisseler yeni belirleyeceğimiz kriterlerle C grubuna geçebilir"

FİNANSAL OKURYAZARLIK GÜNDEMDE

Finansal okur yazarlığı gündemde tutmaya çalıştıklarını söyleyen Ertaş, finansal okuryazarlık eğitimiyle ilgili kapsamlı bir web sitesi hazırladıklarını, önümüzdeki ay yayına alınacağını kaydetti. Yeni internet sitesi ile her kesime hizmet vereceklerini belirten Ertaş, adı kesin olmamakla birlikte www.finansalegitim.gov.tr adresinde hizmet verilebileceğini söyledi.

BORSA İSTANBUL'UN ALDIĞI ÜCRETLER DEZAVANTAJ OLUŞTURMAMALI

Aracı kurumlarla ilgili olarak sermaye piyasalarının istenilen seviyeye gelmemesinin en öncemli sebeplerinin birinin aracı kurumların yeterli sermayesi olmaması ve sektöre yatırım yapmamasını öne süren Ertaş, Borsa İstanbul'un aldığı ücretlerle ilgili olarak şunları söyledi:

"Finansmerkezi olabilmek için işlem ücretleriniz rakip borsalarla dezavantajlı konumda olmamalı. Yeni düzenlemelere göre şartları saplayan ve başvuran aracı kurumların teminatlarını kendilerine hemen iade edeceğiz."