EBRD, Türkiye'ye refah seviyesini artıracak, güçlü, rekabetçi, sürdürülebilir ve kapsayıcı bir ekonomi ortaya koyabilmesi için yardıma hazırdır".
 
Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) 2015-2018 yılları arasında Türkiye'de enerji verimliliği, altyapı, rekabetin artırılması, sermaye ve para piyasalarını derinleştirilmesi gibi alanlarda yatırım yapılmasının planlandığını açıkladı. 
 
Londra merkezli EBRD, bankanın yönetim kurulunun Türkiye'de yapılacak yatırımlara ilişkin önümüzdeki dört yıl içinde rehberlik edecek yeni ülke stratejisini belirlediğini açıkladı.
 
Açıklamada stratejik öncelikler arasında "Enerji verimliliği ve yenilenebilir enerjiye yatırım yapmak ve enerji sektörü reformlarını desteklemek, özel sektörün de katılımıyla alt yapı kalitesini arttırmak, yenilikçilik ve gelişmiş kurumsal yönetim aracılığıyla özel sektörün rekabet gücünü arttırmak, uzun vadeli büyüme potansiyelini desteklemek amacıyla cinsiyet eşitliğinin yanı sıra, bölgesel ve gençlik dahil etme programını teşvik etmek ve sermaye ve yerel para piyasalarını derinleştirmek" gibi alanların olduğu vurgulandı. 
 
Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan EBRD Türkiye Direktörü Jean-Patrick Marquet, "Türkiye zor bir dönemden geçiyor ve ERBD, Türkiye'ye refah seviyesini artıracak, güçlü, rekabetçi, sürdürülebilir ve kapsayıcı bir ekonomi ortaya koyabilmesi için yardıma hazırdır. Sürekli büyümenin anahtarı olan özel sektörle çalışmaya devam edeceğiz" dedi.
 
Marquet, "Türkiye'deki altı yıllık geçmişiyle banka, en çok reform iştahı ve pazar talebi olan alanlara odaklanacak ve yatırımları politika tavsiyesi ve reform desteği ile birleştirecektir" ifadesini kullandı.
 
Açıklamada, Türkiye'nin, 2014 senesinde yapılan 1,4 milyar avro değerindeki yatırımlarla, EBRD'nin en yüksek finansman sağladığı ülke olduğu belirtildi.
 
EBRD'nin bugüne kadar Türkiye'de altyapı, enerji, tarım sektörü, sanayi ve finans alanlarında 160'dan fazla proje aracılığı ile 6 milyar avronun üzerinde yatırım yaptığı hatırlatıldı.