Akbank Genel Müdür Yardımcısı Oğuz , PSMMAG Dergisi'ne konuştu: 'Mobil bankacılıkta iki yılda yüzde 230 büyüdük'

Mobil bankacılık uygulamalarının büyük bir ilgiyle karşılandığını söyleyen Akbank Genel Müdür Yardımcısı Oğuz “Mobil bankacılıkta iki yılda yüzde 230 büyüdük. Müşterilerimiz internet bankacılığına ayda 4-5 kere girerken, mobil bankacılık pratik olduğu için ayda 14-15 defa girenler var” diyor.
 
Dijital bir dünyada yaşıyoruz’ cümlesini çok sık duyuyoruz ama ne anlama geldiğini gün geçtikçe daha iyi anlıyoruz. Artık herkes gazete, dergi hatta kitapları internet üzerinden okuyor, CD alıp müzik dinlemek yerine sanal mağazalardan indiriyor. Film seyretmek için DVD alanların sayısı düşüyor; çünkü yeni çıkan filmleri bile internette bulmak mümkün oluyor… Bankacılık sektörü de bu dönüşümden üzerine düşeni alıyor. Bankalar bu sürece nasıl hazırlanıyor, mobil cüzdanlar ne zaman yaygınlaşacak, bizi bekleyen yeni hizmetler nele? İşte bu soruların yanıtlarını ve dönüşümü Akbank Direkt Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Orkun Oğuz’a sorduk. Görünen o ki internet bankacılığı devri geçmiş, mobil bankacılık başlamış. Banka kartlarının ve kredi kartlarının fiziki olarak ortadan kalkacağı ama şekil değiştirerek farklı formatlarda kullanılmaya devam edeceği günler yaklaşmış. Son yıllarda mobil bankacılık uygulamalarına ağırlık verdiklerini söyleyen Orkun Oğuz, internet bankacılığının eskidiğini ve mobil bankacılık uygulamalarını kullananların sayısının hızla arttığını söylüyor.

Oğuz, hızlı yaşanan değişimi şöyle özetliyor: Türk halkı akıllı telefonu ve kredi kartını çok seviyor. Mobil kullanım artıyor, internet bankacılığı neredeyse eskidi. Bizim cep telefonu üzerinden mobil bankacılığı kullanan müşterilerimizin yüzde 25-30’u internet bankacılığını bırakmaya başladı. Mobil çok hızlı büyüyor. Komisyon gelirlerimizin yüzde 10’u artık mobil bankacılık üzerinden geliyor…

Mobil bankacılık uygulamasının iki yıl önce devreye girdiğini belirten Oğuz, bu sürede yaşadıkları değişimi “Sektör geçen yıla göre kullanıcı sayısında yüzde 130 büyürken, biz yüzde 250 büyüdük. Tasarım ve teknolojiyi birleştirdik.

Bankacılık gibi karışık bir konuyu sadeleştirdik ve basite indirgeyerek küçük bir telefon ekranına sığdırdık. Bu teknoloji için içerde ciddi bir ekip kurduk. Tasarım için de hem yerli hem yabancı ajanslarla çalıştık. Mobil bankacılık interneti aşan bir şey oldu çünkü o kadar kolay bir uygulama ki, herkes kolayca istediği işlemi yapabiliyor. İnternette 3 şifre yazmak gerekirken, mobilde tek şifre var. Yerinizden kalkmadan, elinizdeki telefonla hesabınıza ulaşabiliyorsunuz. Müşterilerimiz internet bankacılığına ayda 4-5 kere girerken, mobil bankacılık pratik olduğu için ayda 14-15 defa giren müşterilerimiz oluyor” sözleriyle anlatıyor.

Bankacılar olarak daha önce alışık olmadıkları bir ilgiyle karşı karşıya olduklarına dikkat çeken Oğuz, “Bir oyun veya haber sitesi değiliz.

Buna rağmen insanlar Akbank’ın sitesine giriyor. Kredi kartı harcamalarını kontrol ediyorlar. Fatura ödeme, havale ve kredi kartı ödeme ve kontrolü en çok yapılan işlemler” diyor. Müşterilerinin telefon üzerinden isterlerse hisse senedi bile alıp satabildiklerini söyleyen Oğuz, güvenliğe verdikleri önemi de şöyle anlatıyor: Mobil bankacılık çok güvenli, kimse telefonumu kaybedersem diye kaygılanmıyor. SIM kartınızı değiştirdiğiniz an biz uygulamayı çalıştırmıyoruz. ATM’ye gidip yeni kartı tekrar tanımlamanız gerekiyor.

ABD’de cep telefonlarından para bile yatırabiliyorsunuz. Orada çek kullanımı çok yaygın olduğu için çekin fotoğrafını çekip bankaya gönderiyorsunuz, anında hesabınıza geçiyor. Sistem hem müşteriye güveniyor hem de arka planda çekin kontrolünü sağlıyor. Bu tür gelişmeler önümüzdeki yıllarda bizde de yaşanacak.”


 
İşlemlerin yüzde 75’i şube dışında

Dünyada bankacılık alanında yaşanan dijital gelişmeler hakkında da bilgi veren Oğuz, gelecek öngörülerini şöyle anlatıyor: “Bugün bile işlemlerimizin yüzde 75’i şube dışında gerçekleşiyor. Gelişmiş piyasalarda bu oran yüzde 90. İnsanlar artık şubeye fatura veya kredi kartı ödemeye gitmeyecek. Bunların hepsi mobil, ATM ve internet üzerinden olacak. İhtiyaç kredisi, kredi kartı türevi nakit avanslar, sigorta satışları vs. şube dışına kayacak. Şubeler kapanmayacak ama şekil değiştirecek. Örneğin görüntülü görüşmeye çok yatırım yapıyoruz. Şubeye giden müşterilerimiz, büyük ekranlarla merkezdeki mortgage, emeklilik veya KOBİ uzmanı ile görüntülü olarak görüşebilecek.

Mobil bankacılıkla ATM’ler birleşecek. Tüm işlem mobilde gerçekleşecek, akıllanan ve küçülen ATM’ler sistemde fiziksel olarak yer alacak. Örneğin bir ATM kartını yutarsa,  bir SMS gelecek ve ‘Farkındayız, merak etmeyin’ diyecek. Mobil bankacılıkla çağrı merkezi birleşecek. Türkiye’de ilk defa internet bankacılığı içinden, müşteri temsilcinizle görüntülü görüşme yapmanızı sağladık. Bütün bu hizmetler birbirinin içine girecek. Ana kanal mobil olmak üzere arkada tüm kanalları entegre eden bir dünya hayal ediyoruz.”

Oğuz, müşteri odaklı bir şekilde, tüketici talepleri doğrultusunda kendilerini geliştirmeye çalıştıklarını söyledi. Oğuz, “İngiltere ve Türkiye işbirliğiyle düzenlenen Birleşik Krallık Yatırım Zirvesi’ndeki konuşmanızda, nakit ve fiziksel olan plastik kartların kalkacağı yönünde bir öngörüde bulundunuz. Kredi kartları tarih olacak diyebilir miyiz?” sorumuza şu yanıtı verdi:

Nakit ve fiziksel olan plastik kartların önümüzdeki 10 yılda kalkabileceğini söyleyebiliriz.

Günümüzde bankalar artık gittiğimiz yerler değil kullandığımız cihazlar haline dönüşüyor. Sektörlerin dijitalleştiği bu dönemde daha sosyal, daha dijital ve daha mobiliz. Bankacılık işlemlerini yapma ihtiyacımız aynı olsa da, artık bu ihtiyacı yeni teknolojilerle, bizler için uygun zamanda ve yerde gerçekleştirebilmeyi istiyoruz. Tüketicilerin banka ve kredi kartı kullanımlarının devam edeceğini ancak kullanım şeklinin değişeceğini öngörüyoruz.

BKM verilerine göre son 1 yılda internetten yapılan alışverişler iki katına çıktı ve bu alışverişlerin yüzde 86’sı kredi kartlarıyla ödeniyor. Biz gelecekte dijital çözümlerin yaygınlaşmasıyla fiziksel plastik kartların ve nakdin yerini sanal kartlara bırakacağını, mobil ödeme seçeneklerinin ve giyilebilir teknolojilerin ödemelerde daha sık kullanılacağını düşünüyoruz.  Plastik kartların ve nakdin yerine mobil cüzdanlar, sanal paralar, sanal kartlar gibi uygulamalar yaygınlaşacak ve ödemeler dijitale evrilecek. İnternet ve mobilin yaygınlaşmasıyla tüketicilerin sanal kartlara ihtiyacı artıyor. Biz de Akbank Direkt Kart’ı tüketicilerin hizmetine sunduk.

Artık kredi kartı olmayanlar da çok beğendikleri bir ürünü almak için Akbank Direkt’ten oluşturdukları Akbank Direkt Kartı kullanabilecekler. Bunun için Akbank Direkt İnternet ya da Akbank Direkt Mobil’i açmaları yeterli. Akbank Direkt Kart, internet bankacılığında yaratılabilen ilk ön ödemeli sanal kart olması bakımından Türkiye’de bir ilk. Akbank Direkt Kart, Akbank Direkt İnternet veya Mobil üzerinden fiziksel olarak değil sanal olarak oluşturulduğu için hemen kullanılmaya başlanabiliyor ve bu kart ile istenilen yerden online alışveriş yapılabiliyor. Gelecekte de bu gibi ürünlerin çeşitlenerek artacağını düşünüyor, bu alanda yatırımlarımıza devam ediyoruz.2 milyon müşteri bankaya uğramıyor…

Türkiye Bankalar Birliği verilerine göre Türkiye’de mobil bankacılık kullanan kişi sayısı son 1 yılda yüzde 130 büyüdü. Akbank’ın da aynı paralel de büyüdüğünü belirten Oğuz, “Bugün 2 milyon müşterimiz şubelerimize gitmeden bankacılık işlemlerini yapıyor. Ancak, mobil bankacılık uygulamalarının, geniş bir kesim tarafından kolayca ve güvenli bir şekilde kullanılabilmesi gerekiyor. Bu koşulları karşılamadıkları için dünyada yayında bulunan mobil uygulamaların yüzde 65’i hiç açılmamış durumda. Bu nedenle, günümüzün hızlı dünyasında mobil kanalda başarılı olabilmek için sadece mobil uygulama yapmak yeterli değil” diyor.

Oğuz uygulamaların sürekli iyileştirilmesi gerektiğini düşünüyor. “Biz, müşterilerimizin sanki birisiyle konuşurmuş gibi kolayca kullanabilecekleri, istedikleri zaman, istedikleri yerden işlemlerini yapabilecekleri, ellerinden düşmeyen bir mobil bankacılık hizmeti vermeye özen gösteriyoruz” diyen Oğuz, bu kriterlere uygun olarak hazırladıkları Akbank Direkt Mobil’in büyük ilgi gördüğünü söylüyor.

Akbank Direkt Mobil basit, kullanıcı deneyimi yüksek, iOS, Android ve Windows 8 işletim sistemlerine uygun özel tasarım, kullanım pratikliği, tek şifreyle uygulamaya giriş yapma özelliklerine sahip. Bu nedenle de Global Mobile Awards’tan yılın uygulamaları kategorisinde ‘Akıllı Telefon Uygulama’ kategorisinde dünyanın en iyisi seçildiğini belirten Oğuz, “Bu ödülün yanı sıra kullanıcılarımız uygulamamızı Apple Store, Windows Phone Store gibi uygulama dükkânlarında ‘Harika Uygulamalar’ listesine soktu” bilgisini veriyor.
 
“VPN UYGULAMALARINI ÖNERMİYORUZ”

İnternet ve mobil bankacılık teknolojileri çok gelişmiş durumda, güvenlik protokolleri düzenleyici kurumlar tarafından da mutlaka kontrol ediliyor ama bu güvenliği korumak için belirli hassasiyeti göstermek gerekiyor. Kullanıcılarımıza güvenlik konusunda şifrelerini üçüncü kişiler ile paylaşmamalarını hatırlatıyoruz. VPN uygulamalarının kullanım oranı son dönemde artış gösterdi. İnternet ve mobil bankacılık sistemlerini kullanırken bu tip uygulamaların kullanımını tavsiye etmiyoruz. Sistemlerde herhangi bir güvenlik açığı yok ancak bankacılık ve diğer önemli uygulamalarda VPN kullanmadığınız bir araçtan erişimi öneriyoruz.
 
64 YIL SONRA BREZİLYA YOLCULUĞU

Ön ödemeli bir sanal kart olan Akbank Direkt Kart’ı mobil üzerinden tanımlayabiliyorsunuz. Ebeveynler tarafından da çok tercih edilen bu karta aylık belli bir miktar para tanımlanabiliyor ve örneğin gençler film ve müzik alışverişleri yapıyor, harçlık olarak kullanabiliyor. Yaklaşık bir ay önce hizmete sunulan bu kart için yeni bir kampanya da gerçekleştirilmiş. Akbank Direkt Kart’a başvuru yapanlar arasından kurayla yapılan çekilişte kazanan üç çift Brezilya’ya gönderiliyor.
Yanlarında 1950 yılında Brezilya’ya Dünya Kupası’na gitmeye hak kazanmış ama o günün koşullarında gidememiş Türk Milli Takımı’nın iki oyuncusu da var. Akbank, 1950 yılının milli takımından iki futbolcunun hayatta olduğunu belirlemiş ve Erol Keskin ile Bülent Eker’i de Brezilya’ya davet etmiş. Brezilya’nın 1950 yılından sonra ikinci kez ev sahipliği yapacağı dünya kupası 12 Haziran 2014 yılında başlayacak. Akbank Direkt Kart talihlisi üç çift ile birlikte yaşları 90’a yakın iki eski futbolcu da Brezilya’ya gidecek ve yarım kalan yolculuklarını tamamlayacak.