Yıllık basın konferansında konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yıkıcı güçlerin Türk devleti içine derinden sızdığına inandığını söyledi: Türkiye ile ilişkilerimizi güçlendirmek için çok şey yapacağız

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geleneksel yılsonu basın toplantısını Moskova'da düzenledi. Putin, 2015'te bir Rus jetinin Türk liderlerin bilgisi dışında düşürülmüş olabileceği tezine kuşkulu baktığını ancak Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un öldürülmesinin ardından fikrinin değişmeye başladığını söyledi.

TÜRKİYE'YE YIKICI GÜÇLER SIZMIŞ

Vladimir Putin, "Bana her şey mümkünmüş gibi geliyor ve yıkıcı güçlerin; kolluk kuvvetleri ile Türk ordusu da dahil devlet yapılanmasının içine sızması, yapısı gereği kesinlikle derin olmuş" dedi. Putin, Karlov'un çevik kuvvet polisi Mevlüt Mert Altıntaş tarafından öldürülmesinin de "yıkıcı güçlerin sızmasının" bir yansıması olduğunu belirtti. Basın toplantısının önceki gün yapılması öngörülüyordu. Ancak toplantı, Putin'in Karlov için düzenlenen cenaze törenine katılmasından dolayı dün gerçekleşmiş oldu.

'İLİŞKİLERE ZARAR VERMEZ'

Karlov suikastının Türkiye- Rusya ilişkilerine zarar vermeyi amaçladığını belirten Rus lider, bunun mümkün olmadığını ve ikili ilişkilerin öneminin farkında olduklarını da sözlerine ekledi.

HEDEF, GENEL BİR ATEŞKES

Rus ve yabancı basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Putin, Doğu Halep'teki muhalif savaşçıların ve sivillerin tahliyesinin Rusya, Türkiye ve İran'ın yardımları ile Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın iyi niyeti olmadan mümkün olmayacağını da sözlerine ekledi ve Suriye'de bundan sonraki aşamanın ülke çapında ateşkes ilan edilmesi olduğunu vurguladı. Rusya Devlet Başkanı ayrıca, kendi ülkesinin yanı sıra Türkiye, İran ve Esad'ın da Kazakistan'ın başkenti Astana'da bir araya gelmeyi kabul ettiğini de açıkladı. Rusya'daki tüm devlet televizyonlarının canlı olarak verdiği ve bin 400 gazetecinin izlediği basın toplantısında Putin'in konuşmalarında öne çıkan diğer başlıklar şunlar:

Rusya ekonomisindeki daralma yavaşladı.

Ülke ekonomisindeki gelişmelere rağmen, Rusya Merkez Bankası'ndaki döviz rezervleri geçen yıla göre 368 milyar dolardan 385 milyar dolara yükseldi.

Sermaye kaçışı zayıfladı ve reel ücretler toparlanmaya başladı. Şunu açıklığa kavuşturalım: Erken seçim olması mümkün ama buna gerek yok. Diyelim hacker'lar Demokratların e-postalarını hack'ledi. Trump'ın da söylediği gibi, bu hacker'ların kim olduğunu bilen var mı? Belki de koltuğuna yayılmış biriydi. Bu önemli mi? Trump ve onun yönetimindeki ABD ile "yapıcı ilişkiler" kurmak istiyorum.

YAKINDAN İZLEYECEĞİZ

"Rusya, Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un öldürülmesiyle ilgili soruşturmada her şeyin açığa çıkarılmasını yakından izleyecek."

TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERİMİZ ASLA ZARAR GÖRMEYECEK

Karlov'un öldürülmesi Rusya'nın Türkiye ile ilişkilerine zarar verecek mi? Hayır. Bu trajedi ilişkilerimizi etkilemeyecek, çünkü bu ilişkilerin ne kadar önemli olduğunu anlıyoruz. Onları geliştirmek için pek çok şey yapacağız. İlişkilerimizdeki gerilimin ardından ortak bir zemin bulabildik. Umarım gelecekte uzlaşılar bulabileceğiz.

PUTİN'DEN ABD'YE DAVET

"Rusya, Türkiye ve İran'ın dahil olduğu üçlü formatın Suriye konusunda etkili olduğu kanıtlandı. Bu formatı devam ettirmek gerek. ABD'yi de Rusya, Türkiye ve İran'ın çabalarına katılmaya çağırıyoruz."