Eski ABD Hazine Bakanı Larry Summers, Türkiye için en büyük sorunun yapısal reformlar olduğunu belirterek, “Hukukun üstünlüğü ve makroekonomik politikalar Türkiye için önemli” dedi.

yatirimyeri tarafından derlenen habere göre, Sabancı Üniversitesi Center of Excellence in Finance Konferansı’na katılan eski ABD Hazine Bakanı Larry Summers, BloombergHT Genel Yayın Yönetmeni Cüneyt Başaran’ın sorularını yanıtladı. ABD’de yaklaşık 6 yılın en düşük seviyesini gören tarım dışı istihdam verisini değerlendiren Summers, sadece 38 bin kişi olarak gerçekleşen verinin çok büyük bir sürpriz olduğunu söyledi. Geçtiğimiz aylarda da verilerin aşağı yönde hareket ettiğini hatırlatan Summers, bu durumun işgücünde yavaşlamayı işaret ettiğini ifade etti. Summers, “Riskler dengesine baktığımızda bir yanda aşırı ısınan fazla enflasyon oranı, diğer yanda da aşırı yavaş ve durgun bir ekonominin çalışanlar için düşük seviyede ücretler yaratması var” dedi. Ekonomik istatistiklerin tek bir boyutuna bakmanın yanlış olacağını dile getiren Summers, mayıs ayının sorunlu bir dönem olduğunu çünkü bu dönemin ABD’de okuldan işe geçiş süreci olduğunu kaydetti. Türkiye’nin ekonomik enerjisi ve potansiyeli olan bir ülke olduğunu söyleyen ABD’li ekonomist, “Türkiye için en büyük sorun yapısal reformları gerçekleştirmesi. Hukukun üstünlüğü ve makroekonomik politikalar Türkiye için en önemli konu” diye konuştu.

YELLEN’İ YARGILAMAK KOLAY’

Amerika Merkez Bankas (FED) Başkanı Janet Yellen’in faiz oranlarındaki artışların verilere bağlı olması görüşünde haklı olduğunu kaydeden Summers, bu ayki verilerin çok sürpriz olduğunu ancak diğer önemli verilerin de dikkate alınması gerektiğini vurguladı. Summers, sadece istihdam verisine bakıp orta vade için yargıya varılmasının doğru olmadığını belirtti. “Dışarıdan Yellen’i yargılamak kolay, onun büyük tecrübesi ve aklı var” diyen Summers, FED Başkanı’nın veriye bağlı yaklaşımının mevcut durumda çok sağlam bir yaklaşım olduğunu söyledi. Deflasyon tuzağından korunmak için maliye politikaları ve reformların önemli olduğunu vurgulayan eski bakan, ekonominin ne kadar güçlü olduğuna yönelik şüphelerin somut olduğunu ve bu aşamada faiz indiriminin marjinal etkisinin azalabileceğini ifade etti. Summers, “Mevcut faiz oranının düşük olması genişleyici olduğu anlamına gelmez” ifadesini kullandı.

REEL SEKTÖR İLE FINANS AKTÖRLERİ BULUŞTU

Pek çok farklı gruba yönelik sertifika programları, seminer serileri, atölyeler, kapsamlı konferanslar düzenlemek ve araştırma raporları hazırlamak üzere çalışmalarına başlayan CEF’in ilk konferansı, reel sektör ile finans dünyası temsilcileri, politika belirleyicileri ve akademisyenleri bir araya getirdi.