SPK Başkanı Vahdettin Ertaş, Turkcell'le ilgili olan genel kurul problemiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

SPK Başkanı Vahdettin Ertaş, katıldığı bir toplantı sonrası açıklamalarda bulundu. SPK Başkanı Vahdettin Ertaş, Fed kararının Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler lehine bir politika izlediğini söyledi. Ekonomilerin normalleştiğine değinen Ertaş, önümüzdeki aylarda Avrupa'da da ABD'ye benzer bir toparlanma olma ihtimalinin kuvvetli olduğunu ve son bahara doğru büyük halka arzlar, yeni enstürmanlar konusunda canlanma ihtimali olduğunu belirtti.

Turkcell konusunda ise Ertaş şunları kaydetti:

Bizim nasıl hareket edeceğimiz kanunla belirlenmiş. 31 Mart 2015'e kadar genel kurullarını yapmalarını bekliyoruz, o tarihe kadar gerekli adımlar atılırsa biz devredışı olacağız. Genel kurul o tarihe kadar toplanmazsa iş bize düşüyor.

HER ŞEY İSTANBUL'U FİNANS MERKEZİ YAPMAK İÇİN

Portföy yönetimi konusunda düzenlemelerin 1 Temmuz itibariyle yürürlüğe gireceğini söyleyen Ertaş, düzenlemenin İstanbul'u Finans Merkezi yapmak için olduğunu kaydetti.

YATIRIMCILARIN KAYBETMESİ BİRİNCİ GÜNDEMİMİZ

SPK Başkanı Ertaş, forex piyasasında düzenlemeler için lisans verilen şirketlerle görüşmelerin olacağını söyledi.
Halka arzlarla ilgili olarak yatırımcıların para kaybetmesinin gündemlerinde olduğunu geçen yıl halka arz edilen şirketlerin performansının olumlu gerçekleştiğini belirten Ertaş, halka arzlar ümit verici ama yeterli olmadığını, kalıcı olması için uzun vadede daha fazla sayıda halka arz görmenin gerektiğini sözlerine ekledi.