Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Raitings" style="color:#002233; text-decoration:none;" href="https://www.yatirimyeri.com/arsiv/fitch-raitings.html">Fitch Raitings tarafından yapılan açıklamada Türk bnkalarının güçlü olduğunu vurgulandı...

Fitch Raitings" style="color:#002233; text-decoration:none;" href="https://www.yatirimyeri.com/arsiv/fitch-raitings.html">Fitch Raitings raporunda 2014 yılında artan faiz oranları, yavaşlayan ekonomik büyüme ve TL'deki değer kaybından kaynaklanan baskılarla karşı karşıya kalabileceği belirtildi. Bu eğilimin bankaların kar marjlarında ılımlı bir düşüş ve kredi değer düşüklüğü zararına yıla açabileceği ancak güçlü sermayeler, sağlıklı fonlama yapıları ve likit bilançoların bu durumun kredi kalitesi üzerindeki etkilerini sınırlayacağı ve sektörde kredi görünümünün istikrarınıkorumasına yardımcı olacağı ifade edildi.

Potansiyel faiz ve döviz kuru şoklarının Türkiye'de bankacılık sektörü açısından en büyük risk olduğunu belirten Fitch, bankaların kredi defterlerinin yıla sağlıklı bir şekilde başlıyorolduğunu ve negatif makro gelişmelerin kötü kredileri ancak yüzde 1 yüzde 2 oranında artırabileceğini belirtti. Kurum 2013 yılında yüzde3.7 olarak öngörülen büyümenin önümüzdeki yıl yüzde 3.2 seviyesine gerileyeceğini öngördü. Sektöre ilişkin diğer tehditlerin arasında kobilere yönelikkredilerde ve tüketici kredilerinde yavaşlama olması ve fonlama maliyetlerinin kontrol altında kalması ve bir medvduat savaşından kaçınılması gereği gösterildi.

KOBİ'lere yönelik kredilerin 2013 yılında yüzde 27 ve tüketici kredilerinin yüzde 23 artışla mevduat artışından fazla olduğu ve  yeni mevduatlara yönelik rekabetin arttığı ifade edildi. Merkez Bankası'nın bir aylık repo ihalelerine son vermesinin de fonlama maliyetlerini artıracakbir gelişme olduğu vurgulandı.Bununla birlikte genel resimde fonlama resminin güçlü olduğu belirtildi.