Shell & Turcas Petrol A.Ş. toplam 30 milyon TL bedel karşılığı yüzde 27 oranındaki ATAŞ hissesini satın aldı.

Turcas Petrol A.Ş tarafından KAP'a yapılan açıklamada, Shell Grubuna ait yüzde 27 oranındaki ATAŞ hissesinin, arsa ve depolama tesislerinin yüzde 30 iştiraki Shell & Turcas Petrol A.Ş. tarafından satın alınması ile ilgili bilgi verdi.

Şirketten gelen açıklama şöyle;

Bilindiği üzere Turcas Petrol A.Ş ("Turcas"), Mersin'de bulunan ve toplam 570.000 m3 kapasitesiyle faaliyetlerini sürdüren ATAŞ Anadolu Tasfiyehanesi A.Ş.'nin ("ATAŞ") %5 oranında hissedarıdır.

ATAŞ'ın kendine özel yapısından dolayı ATAŞ'ın işlettiği depolama tesisleri, ATAŞ'a değil, hissedarlıkları oranında ATAŞ'ın hissedarlarına aittir. Dolayısıyla Turcas, ATAŞ'ın işlettiği tüm depolama tesislerinin de yine %5 oranında direkt sahibidir. Geri kalan şirket hisseleri ve depolama tesislerinin sahibi de sırasıyla; %68 oranında BP Grubu şirketleri ile %27 oranında Shell Grubu şirketleridir.

Akaryakıt dağıtımı ve madeni yağlar sektöründe faaliyet gösteren %30 oranındaki iştirakimiz Shell & Turcas Petrol A.Ş. ("STAŞ") ile Shell Grubu arasında yapılan müzakereler sonucunda; Shell Grubu şirketlerinden The Shell Petroleum Company Ltd.'in ("SPC") ATAŞ sermayesinde sahip olduğu %27 oranındaki hisseler ile yine Shell Grubu şirketlerinden Raffinaderij Shell Mersin N.V.'nin ("RSM") ATAŞ depolama tesislerinde sahip olduğu %27 oranındaki payların anlaşmasal yükümlülüklerle birlikte, Shell & Turcas Petrol A.Ş. tarafından 30 Aralık 2016 tarihi itibariyle toplam 30 milyon TL bedel karşılığı satın alınması gerçekleşmiştir.

Yine bu işlem sonucunda Turcas'ın ATAŞ hisse ve depolama tesislerindeki %5 oranındaki direkt sahipliğine ilaveten, STAŞ'taki %30 hisseleri vasıtasıyla, %8,1 (%27x%30) dolaylı hissedarlık eklenmiş olacaktır. 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.