Jared Kushner Trump’ın kampanyasında ve başkanlığa geçiş sürecinde çalışmıştı. Şimdi ise Beyaz Saray’da bir danışmanlık görevine getirileceği belli oldu.

Akrabaların göreve getirilmesini engelleyen yasanın devletin en tepesindeki yönetim katında uygulanmaması sebebiyle Donald Trump Pazartesi günü yaptığı açıklamada damadı Jared Kusner’i Beyaz Saray baş danışmanı olarak atadığını belirtti.

Jared’ın kampanya ve başkanlığa geçiş sürecinde çok değerli bir katkı sağlayıcı ve güvenilir bir danışman olduğunu belirten Trump, kendisine yönetiminde önemli ve liderlik gerektiren bir rol vermekten gurur duyduğunu ve kendisinin hem iş hayatında hem de politikada inanılmaz derecede başarılı olduğunu söyledi.

Jared’ın damadı olduğunu belirtmeyen Trump, Kushner’i “Kendisinin Kasım ayındaki tarihi zaferinin arkasındaki stratejiyi formüle eden ve uygulayan ve oldukça saygı gören bir iş adamı ve emlak geliştiricisi” olarak tarif etti.

Kushner ise bu atamayı bir onur olarak addettiğimi ve yeni başkanın ve Amerikan halkının paylaştığı tutkudan enerji aldığını dile getirdi.

Trump’ın yardımcıları ise Ivanka Trump’ın kocasının Washington’a taşınma hazırlıkları kapsamında işlerini de bu şehre taşımak için çalışmalar yürüttüğünü belirtti.

Başkanlık danışmanı Kellyanne Conway ise Kushner’in avukatlara ve uygunluk avukatlarına çok fazla masraf yaptığını ve kampanya sırasında gösterdiği iş zekâsını ve politik içgüdülerini başkan olan kayınpederine baş danışman olarak Beyaz Sarayda yansıtacağından emin olduğunu belirtti.

Federal yasaya göre kamu görevlileri “kendi hizmet ettikleri veya üzerlerinde hüküm verme yetkisi oldukları kurumlardaki sivil pozisyonlara akrabalarını atayamazlar” ancak Trump’ın danışmanlarına göre bu durum başkanlar için geçerli değil.

Conway; “ Eğer yasaya bakarsanız başkanın kimi isterse onu atama hakkı bulunmaktadır” diye belirtti.

Trump’ın belirttiğine göre Kushner herhangi bir ücret almayacak fakat bir Beyaz Saray çalışacağı olacağından ücret almayacak olması kamu hukukunda bir federal anlaşmazlığa yol açabilir.