Türkiye Petrolleri (TP) Genel Müdürü Besim Şişman, ABD'li Halliburton firmasıyla Trakya'da doğalgaz aramayı planladıklarını bildirdi.
 
ABD'nin Houston kentinde düzenlenen IHS CERAWeek 2016 Enerji Konferansı'nda Dünya Petrol Konseyi ile beraber basın toplantısı düzenleyen Şişman, "Dünyanın en büyük enerji servis şirketi Halliburton'la temastayız. Trakya'da gaz arama faaliyetleri gerçekleştirmek istiyoruz" dedi.Şişman, Houston merkezli Halliburton firmasını ziyaret edip saha çalışmalarını yakından izleyeceklerini ifade ederek, şirketin kaya gazı arama-çıkarma faaliyetlerini yerinde inceleyip bilgi alacaklarını söyledi.
 
 CERAWeek 2016 Enerji Konferansı'na, devlet başkanları, enerji bakanları ve dünyaca ünlü birçok enerji firmasının üst düzey yöneticilerinin katıldığına işaret eden Şişman, "Önümüzdeki sene bu konferansta (CERAWeek 2016) Türkiye'den daha geniş bir katılımla, Türk enerji şirket ve kurumlarını da burada görmek istiyoruz" ifadesini kullandı.
 
 Bu yılki konferansa Meksika Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto, Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) İcra Direktörü Fatih Birol, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) Genel Sekreteri ABDalla Salem el-Badri, Suudi arabistan, ABD, Kanada, Meksika, Avustralya, İsrail, Norveç, Kolombiya ve Oman enerji bakanları ile BP, Siemens, Total, Suudi Aramco ve Chevron gibi dünyaca ünlü enerji şirketlerinden üst düzey yöneticiler katılacak.
 
  "Dünya Petrol Kongresi fırsat"
 
 Gelecek sene Temmuz ayında İstanbul'da düzenlenecek 22'inci Dünya Petrol Kongresi hakkında da bilgi veren Şişman, etkinliğin Türkiye için bulunmaz bir fırsat olduğunu dile getirdi. Şişman, İstanbul ve Türkiye'nin Doğu ile Batı arasında birleştirici bir köprü olduğuna işaret ederek, "Doğumuzdaki ülkeler petrol ve gaz üreticileri, Batıdakiler ise tüketici ülkeler. Türkiye petrol ve doğalgaz açısından zengin değil, ancak üretici ve tüketiciler arasında çok önemli bir konumda bulunuyor" değerlendirmesinde bulundu. Kongrenin Asya ile Avrupa kıtalarını birleştiren İstanbul'da yapılmasından gurur duyduğunu vurgulayan Şişman, TP'nin de 9-13 Temmuz 2017 de gerçeklesek 22'inci Dünya Petrol Kongresi'nin ev sahibi ülke sponsoru olduğunu sözlerine ekledi.
 
 Halliburton, 65 binden fazla çalışanıyla 80'den fazla ülkede faaliyet gösteriyor. Houston, Texas ve Dubai olmak üzere üç ana idari merkezi bulunan şirketin, geçen yılki cirosu 23,6 milyar doları buldu.