Darbe girişimi nedeniyle temmuz ayında Türkiye'de hava trafiği geriledi.

15 Temmuz'daki darbe girişimi nedeniyle temmuz ayında Türkiye'de hava trafiği geriledi. Türkiye'nin turizm noktalarında yer alan havalimanları düşüşün etkisini daha çok hissetti.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi verilerine göre, Türkiye'de temmuz ayında havalimanlarından hizmet alan yolcu sayısı yüzde 16,1 düşüşle 17,028 milyon oldu. İlk 7 aylık dönemdeki yolcu sayısı ise yüzde 2,9 azalışla 97 milyon 600 bine geriledi.

Kurumun verilerine göre temmuz ayında İstanbul Atatürk Havalimanı'nı kullanan yolcu sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1'e yakın düşüşle 34,4 milyon olarak gerçekleşti.

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'nın ise darbe girişiminden olumsuz etkilenmediği, aksine temmuz ayında yolcu sayısını yüzde 9 artırdığı görüldü.

Turizm merkezlerinde düşüş daha fazla

Havalimanı istatistiklerine göre Türkiye'nin önde gelen turizm noktaları ise darbe girişiminin olumsuz etkilerini daha çok hissetti.

Temmuzda İzmir Adnan Menderes Havalimanı dış hat yolcu sayısı yüzde 19 geriledi. Antalya Havalimanı'nın dış hat yolcu sayısındaki daralma yüzde 48 olurken, Gazipaşa Alanya Havalimanı'nda yüzde 38 oldu.

Verilere göre Muğla Dalaman Havalimanı'nda temmuzda dış hat yolcu sayısı yüzde 43 düşüşle 921 bin 129'a geriledi, Milas-Bodrum Havalimanı'nda dış hat yolcu sayısındaki gerileme ise yüzde 41 olarak kaydedildi.

Ancak sektörü yakından izleyen uzmanlar darbe girişiminin hava trafiğinde kalıcı etkilerinin olmasını beklemiyor.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık da darbe girişiminin olumsuz etkilerinin kalıcı hasar yaratmayacağı görüşünde. Batı ülkelerinde Türkiye ile ilgili olumsuz bir kamuoyu bulunduğunu söyleyen Ayık, bu algının dağılmasıyla, profesyonel düzeyde Türkiye'ye yeniden ilginin başlayacağını söyledi.