Geçen yıl 4,1 milyar dolar ihracat yapan Ege Bölgesi, Serbest Bölge firmaları, Türkiye'deki 37 ilin toplamından daha fazla satış gerçekleştirdi.

Ege Bölgesi Serbest Bölgesi'nde (ESBAŞ) faaliyet gösteren 170 firma, 2016 yılında yaptığı 4,1 milyar dolarlık ihracatla Türkiye'deki 37 ilin toplamında daha fazla ihracat gerçekleştirdi.
 
ESBAŞ Yürütme Kurulu Başkanı Faruk Güler, yaptığı açıklamada, 70'i yabancı sermayeli 170 yatırımcı ile faaliyette olduğu bölgelerinde, yılı yerli ve yabancı yatırımcının ilgisini kaybetmeden geçirmek için çeşitli önlemler aldıklarını, bu sayede ekonomik olarak yüzde 5 büyüdüklerini belirtti.
 
ESBAŞ'da yeni tesis yapacak alan kalmadığını, genişleme alanındaki kamulaştırma işlemlerinin tamamlanmasıyla büyümeye devam edeceklerini aktaran Güler, "Hem İzmir'e hem de Ege Serbest Bölgesi'ne son 2 yıldır ilgi fazla. Birkaç kamulaştırılacak arazi vardı onlar ile uğraşıyoruz. Sonuna geldik, bütün formaliteler bitince mart ayı sonunda oraya kazmayı vuracağız. Yeni yatırımlara yer hazırlayacağız. 2017 bitmeden yeni yatırımcılara yer verecek duruma geleceğiz." ifadelerini kullandı.
 
Güler, tüm bu gelişmelere karşın 2016 yılında yüzde 5 büyüyüp, 4,1 milyar dolar ihracat yaptıklarını anlatarak, "Bu Türkiye'deki serbest bölgeler içerisinde en yüksek ihracat değeri. Biliyorsunuz, serbest bölgelerden yapılan ihracat değeri, bulunduğu kentten ayrıca hesaplanıyor. Türkiye'deki şehirleri sıralamaya koyarsak biz ihracat bakımından Türkiye'deki 10. büyük şehiriz. Ayrıca bu rakamla 37 şehrin toplamından fazla ihracat yapıyoruz." diye konuştu.
 
Bölgenin büyümesinde, yaptığı katma değerli ihracatının önemli yeri olduğuna işaret eden Güler, "Türkiye'de geçen yıl yapılan tüm ihraç mallarının ortalama kilogram değeri 1,4 dolar civarındaydı. Biz ise 2016 yılını kilogram başına 8,5 dolarla bitirdik. Yani 6 kattan daha fazla. Aslında bütün büyümenin ihracatı büyütmenin farkı bu." dedi.