Enerji üretiminde kullanılan maddeler kervanına tavuk gübresi de eklendi. Telko Enerji, ilk tavuk gübresinden enerji üretecek biyogaz tesisini kuruyor...

Dünyadaki organik atıklardan enerji üreten tesislerin yüzde 80’i Çin’de, yüzde 10’u Hindistan, Nepal ve Tayland’da bulunuyor.

Avrupa’nın hayvan gübresi ile elde ettiği biyogaza ve tesis sayısına bakılacak olursa bu noktada Almanya 5 bin 100 tesis ile en fazla üretim yapan ülke konumunda. Bu ülkeyi 70 tesis ile İtalya takip ediyor.

Yurtdışında ayrıca, enerji üretiminde mısır silajı da büyük rol oynuyor. Yalnızca Almanya’da yüzde 70 mısır silajı, yüzde 30 hayvan gübresinden enerji üreten 5 bin 100 tesisin bulunduğu açıklanırken, tamamıyla tavuk gübresinden enerji üreten tek tesis ise Şili’de yer alıyor.

Türkiye’de de son yıllarda yenilenebilir enerji konusunda önemli adımlar atılırken, yaydığı kötü kokunun yanı sıra sinek oluşumu, metan gazının sebep olduğu asit yağmurları, toprak kalitesinin bozulması ve yer altı sularını kirletmesi nedeniyle çevreyi yüzde 50 daha fazla kirleten tavuk gübresinin enerjiye dönüştürülerek bertaraf edilmesi noktasında da çeşitli yatırımlar gündeme gelmeye başladı.

Bursa’da geçtiğimiz yıl faaliyete başlayan Telko Enerji, 8 milyon euroluk yatırımla şekillendirdiği Türkiye’nin ilk tavuk gübresinden enerji üretecek biyogaz tesisini Bandırma’nın Edincik bölgesinde kurmaya hazırlanıyor. Projenin yüzde 60’ının tamamlandığını söyleyen Telko Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Okan Türkay, 4 MW/ saat enerji üretimi kapasiteli tesisin, 2 MW/saat’lik enerji üretimi ile önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde devreye alınacağını belirtti.

Bir ilki hayata geçiriyoruz

Türkay, biyogaz tesisinin 48 bin metrekarelik alanda inovasyon ve Ar-Ge çalışmalarıyla şekillenecek olan tesisin bu büyüklükte tavuk gübresinden enerji üreten ilk tesis olacağına dikkat çekti. Yenilenebilir enerji olacağı için çevreyi kirletmeyen, doğaya katkısı olan ilk tesisi kendilerinin kuracağını vurgulayan Türkay, “Biyoenerji konusunda tavuk gübresi ile çalışan bir tesis yok. Amacımız atıl durumda olan hammaddeyi değerlendirmek. Hem çevreyi temizleyeceğiz hem de enerji problemini çözeceğiz. Günlük yaklaşık 300 ton gübre tüketimi olacak. Teknik altyapının tamamlanması ile üretim kapasitesini 2 MW / saat daha artırmayı hedefliyoruz” dedi.

Türkiye’de böyle bir proje yok

Yaklaşık 2,5 yıl boyunca biyoenerji alanında gerçekleştirilen yatırımları incelediklerini ifade eden Türkay, “Tayland, Avusturya, Hollanda ve Almanya’daki pek çok tesisi gezdik, üretici firmalarla görüştük. Dünyada tavuk gübresinden enerji üretimi yalnızca Şili’de gerçekleştiriliyor. Almanya’da ise 6 bin 100 tesiste biyoenerji üretimi yapılıyor. Ancak bunların tümü çok yüksek oranlı mısır silajı girdisiyle çalışıyor.

Bizim tesisimizde ise yüzde 70 oranında tavuk gübresinden faydalanılacak. Ülkemizde henüz böyle bir proje yapan yok. Firma olarak bir ilki gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

Proje hakkında detaylı bilgi veren Türkay, tavuk gübresinden fermante sistemiyle üretilecek metan gazının motor vasıtasıyla yakılarak jeneratör aracılığıyla elektrik enerjisine çevrileceğini söyledi. Dünya genelinde, hayvansal atıkların bertarafı konusunda uygulanan en doğru yöntemin biyogaz tesisleri olduğunu ifade eden Okan Türkay, Türkiye’de de bu tür atıkların yakma ve toprak altında çürüme sistemi ile yok edilmesine izin verilmemesi gerektiğini vurguladı.

Bölgenin ısınma ihtiyacını karşılayacak

Türkay, biyogaz tesisinin elektrik üretiminin yanı sıra ısı enerjisi de üreteceğini ifade ederek,
“Elektrik enerji üretimine paralel olarak yıllık 17 milyon KW / saat eşdeğeri ısı enerjisi üreteceğiz. Bunun yüzde 40’ını kendi tesisimizde kullanacağız. Yüzde 60’ını ise satabiliriz. Bunun için, bölgede bulunan meslek lisesi, süthane ve TOKİ konutları uygun görünüyor. Tesisin civarında bulunan binaların ısınma ihtiyacını bu şekilde çözmek mümkün” açıklamasını yaptı.

Başka projelerde gündemde

Türkay Tekstil şirketiyle Bursa’da 33 yıldır faaliyet gösterdiklerini belirten Türkay, enerji sektöründe rol almak amacıyla Telko Enerji’nin yanı sıra RK Enerji, Türkay Alternatif Enerji şirketlerini de kurduklarını söyledi. 15 milyon euroluk yatırımla şekillenen 2 rüzgar enerjisi projesinin olduğunu ifade eden Türkay, “Rüzgar santrallerinden biri bu yıl kasım ayında, diğeri de 2014’te aktif olacak. Rüzgar santralleri yatırımlarımızı Bursa Gündoğdu Tepesi ve Bandırma Paşa Limanı Adası’nda konumlandırıyoruz. Bu santrallerin üretime başlamasıyla 15 MW / saat enerji elde etmeyi amaçlıyoruz. Önümüzdeki 7-8 yıl içerisinde ise 100 MW / saat’e ulaşmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu. Türkay, güneş enerjisi alanına yönelik de müracaat sonuçlarının beklendiği 2 projenin olduğunun bilgisini vererek, bu projeler için Antalya ve Isparta’yı işaret etti.

Enerji sektörünün en büyük sıkıntısının, devletin sektör ile ilişkili olan birimlerinin senkronize olamaması şeklinde açıklayan Okan Türkay, projelerle alakalı bekleme ve onay süreçlerinin yavaş ilerlediğinden yakındı. Türkay, güneş enerjisine yönelik 2 projenin olduğunun da bilgisini verdi. Türkay, hedeflerinin yenilenebilir enerjinin tün alanlarında faaliyet göstererek büyümek olduğunu söyledi.