SOCAR Başkanı Rövneg Abdullayev, TANAP'ın yüzde 25 daha ucuz maliyetle inşaatının tamamlanacağını söyledi.

Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi (SOCAR) Başkanı Rövneg Abdullayev, Şahdeniz'den çıkartılacak doğal gazın Gürcistan ve Türkiye üzerinden Avrupa'ya ulaştırılması amacıyla inşa edilecek Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı (TANAP) projesinin inşasının yüzde 25 ucuza mal olacağını söyledi.

Basına açıklamalarda bulunan Abdullayev, anlaştıkları şirketlerin verilerine dayanarak TANAP inşasının yüzde 25 oranında daha az masraf yapılarak hayata geçirileceğini bildirdi. Abdullayev, söz konusu projenin gerçekleşmesi yönünde çalışmaların hızla ilerlediğine vurgu yaptı.

Azerbaycan doğalgazının Gürcistan ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya ulaşmasını sağlayacak Güney Gaz Koridoru projesinin bir ayağını oluşturan TANAP projesinin maliyeti 10 milyar dolar şeklinde belirlenmişti. Projenin ilk doğal gaz akışının 2018'de başlaması hedefleniyor. TANAP üzerinden ilk olarak 16 milyar metreküp doğalgaz taşımacılığı yapılacak. Daha sonra aşamalı olarak söz konusu boru hattında doğalgazın 24 ardından da 31 milyar metreküpe kadar yükseltilmesi hedefleniyor. 1850 kilometre uzunlukta olacak TANAP, 2020'de birleştirileceği Trans-Adriyatik Boru Hattı (TAP) ile Azerbaycan doğal gazını Avrupa'ya ulaştıracak.