Günlük 10 ton/saat kapasiteli üretim tesisinde 35 kişiyi istihdam eden firma, yıllık 30 bin ton/saat üretimle Türkiye yem sanayiine hizmet veriyor.

Büyükbaş ve kanatlı yem üretimine 1984 yılında kiralık bir tesiste başladıklarını hatırlatan Tam Yem firma yöneticisi Mehmet Can Sönmez, 1993 yılında kendilerine ait tesiste üretime davam ettiklerini söyledi. Üretim tesislerinin 7 bin 200 metrekare alan üzerinde 4 bin metrekare kapalı alana kurulu olduğunu açıklayan Sönmez, Tam Yem’in Çorum’un ilk özel sermayeyle kurulan yem fabrikası olduğunu savundu. Günlük 10 ton/saat kapasiteli üretim tesisinde 35 kişiyi istihdam ettikleri bilgisini veren Sönmez, yıllık 30 bin ton/saat üretimle Türkiye yem sanayiine hizmet verdiklerini kaydetti. Bu yılın ilk yarısının, hammadde fiyatlarının yükselmesi ve ürün fiyatlarının maliyetine satışı nedeniyle sıkıntılı geçtiğine dikkat çeken Sönmez, “Ancak bu yılın ikinci altı aylık dönemde girdi maliyetlerinin düşmesiyle dengeli bir yıl geçirdik. 2013 yılında fabrikamızın makine aksamı ve otomasyon sisteminde revizyona girerek, HACCP standartlarında üretimimize devam etmekteyiz” dedi.

Önümüzdeki yıl stok kapasitelerini artırmaya yönelik yatırım planlamasına dair çalışmalarının devam ettiğini açıklayan Sönmez, bu yatırımlarla mevcut 7 bin tonluk beton ve çelik silolarına üç yeni çelik silo ilave etmeyi planladıklarını söyledi. Bu yatırımlarla ayrıca ürün çeşitliliğini artırmayı ve girdi maliyetlerini düşürmeyi de amaçladıklarını anlatan Sönmez, “Yem sektörüne yönelik çalışmalarımızın yanı sıra yumurta sektöründeki 100 bine yakın mevcut tavuk çiftliği yatırımlarımız da büyütüp kapasitelerini iki katına çıkarmayı planlıyoruz” diye konuştu.

“Sektöre yönelik teşvikler artırılmalı”

Sektörün gelişimini hızlandırmak için soya ekimini teşvik etmek gerektiğini söyleyen Mehmet Can Sönmez, ayrıca dışa bağımlı olunan ürünlerin azaltılmasına ve bu ürünlerinde ekim alanlarının artırılmasına da ihtiyaç olduğunu aktardı. Sönmez, sektördeki finans akışı ve bitkisel üretimin yem üretimine yetmemesine bağlı olarak Ar-Ge yeterince yapılmasını engellediğine de dikkat çekti. Sektörün gerek devlet destekli krediler ve gerekse projelendirme çalışmalarıyla günümüz şartlarına ayak uydurmaya çalıştığını dile getiren Sönmez, sektörde inovatif ürün geliştirme konusunda başarılı firmaların olduğunu, ancak sektörün geleceği açısından sipesifik ürünlerden ziyade omega oranı yüksek ve organik ürünlere yönelik yem üretiminin yapılması gerektiği kanısında olduklarını belirtti.

Sektörün gelişimi açısından üretim planlamasının ve kontrol mekanizmalarının daha verimli hale gelmesinin önemine işaret eden Sönmez, “Sektörün sorunları üzerinde bir istikrar sağlanması ve sektöre yönelik teşviklerin artırılması en büyük beklentilerimiz arasında yer alıyor. Ayrıca, kullanılan ithal ürünler, büyük bir döviz kaybına neden oluyor. Bu tür ürünlerin yerli üreticiler tarafından üretilmesi için verilecek teşviklerin sektörel anlamda çok faydalı olacağına inanıyoruz” şeklinde konuştu.