Fransa Dışişleri Bakanlığı, Suriye rejiminin başta Halep olmak üzere ülkedeki sivil halka ve Özgür Suriye Ordusu'na yönelik bombardımanlarının büyük endişe uyandırdığını açıkladı.

Yatırım yeri tarfından derlenen habere göre, Bakanlıktan yapılan açıklamada, rejimin bu eylemleriyle Cenevre barış görüşmelerini de baltaladığı kaydedildi.

Açıklamada, son günlerde Halep'te onlarca kişinin hayatını kaybettiği vurgulanırken, binlerce yeni göçün meydana gelmesine neden olan şiddetin birinci sorumlusunun Suriye rejimi olduğu vurgulandı Ayrıca, Şam'ın banliyölerine insani yardım ulaştırılmasının rejim tarafından engellendiği belirtildi. Fransa'nın, binlerce kişinin yaşadığı bölgelere insani yardım ve ilaç malzemelerinin ulaştırılmasında yaşanan sıkıntılardan da endişe duyduğu kaydedildi. Açıklamada, Suriye rejiminin bu eylemleriyle Cenevre'deki barış görüşmelerini tehlikeye düşürdüğüne de dikkat çekildi.

Suriye'de kalıcı barışın sağlanması için rejimin geçiş hükümeti temelinde gerçekleştirilen Cenevre görüşmelerine de aktif olarak katılması gerektiğine vurgu yapıldı.