Sun-ka Kağıt Genel Müdürü Zeki Öztekin, Sungurlu ve Çorum çevresinde ‘Bir kilo kağıt getir, bir fidan götür’ isimli projeleri ile atık kağıtları geri kazandıklarını söyledi.

Geri dönüşüm bilincini insanlara anlatarak, bilgilendirme çalışmalarına hız verdiklerini belirten Sun-ka Kağıt Genel Müdürü Zeki Öztekin, Sungurlu ve Çorum çevresinde ‘Bir kilo kağıt getir, bir fidan götür’ isimli projeleri ile atık kağıtları geri kazandıklarını söyledi. Ayrıca üniversitelerde sektörle ilgili konferanslara konuşmacı olarak katıldıklarını söyleyen Öztekin, genç kuşaklara geri dönüşümün önemini ve çevre için ne kadar önemli olduğunu anlattıklarını ifade etti. Öztekin, “Bu bilinç bütün insanlarımıza yayılmalı. Öncelikle çocuklarımızda ve gençlerimizde bu bilincin yerleşmesini sağlamalıyız ki, sonraki kuşaklara aktarılsın” şeklinde konuştu. Köylerdeki öğretmenlerin, bu bilinç sayesinde öğrencilerinin eğitim ihtiyaçlarını karşılayabildiklerini anlatan Öztekin, kullanılmış ve atık kağıtları toplayarak, Sun-ka’ya getirdiklerini belirtti. Sektördeki firmaların halen yurtdışından atık kağıt ithal ettiğine değinen Öztekin, bu ithalatın durdurulabilmesi için başta evlerdeki bilincin değişmesi gerektiğini ve kağıtları kağıt, camları cam ve plastiklerin de plastik çöplerine atılması gerektiğine dikkat çekti.

Gri kartonda kapasite artacak

Tam kapasite çalıştıkları bu yılı, belirledikleri hedefler doğrultusunda tamamlayacaklarını aktaran Zeki Öztekin, hedeflerine yılın dördüncü çeyreğinden itibaren ulaştıklarına belirtti. 

Öztekin, 2014 yılında gri karton üretim kapasitesini artırmayı planladıklarını söyleyerek, bu alanda yüzde 15’lik makine ve iyileştirme yatırımlarının bulunduğunu açıkladı. Ayrıca ürün iyileştirme üzerinde çalışmalarının yoğunlaştığını kaydeden Öztekin, “Yurtdışından ürün geliştirme ile ilgili danışman firmalarla iletişim halindeyiz. Bu iletişim firmamız için çok önemli” diye konuştu.

2014 yılına yönelik olarak tam donanımlı şekilde çalıştıklarını ifade eden Zeki Öztekin, “Sungurlu OSB’de planladığımız ek tesisimiz ile birlikte hem Türkiye’ye katma değer hem de yöre insanımıza yeni iş imkanı sağlayacağız” şeklinde konuştu. Gerek Türkiye gerekse tüm dünyada kullanılmak üzere 24 yıldan beri hurda kağıttan, gri ve pembe bobin karton, ebatlanmış gri ve renkli karton, özel laminasyon ebat karton ve kağıt ürettiklerini anlatan Öztekin, sektörde özellikle gri karton ve mukavva alanında hatırı sayılır bir konuma ulaştıklarını vurguladı. Toplam üretim kapasiteleri göz önünde bulundurulduğunda sektörel anlamda Türkiye’de söz sahibi olduklarını ifade eden Öztekin, Balkanlar ve Türk cumhuriyetlerine de dönemsel olarak ihracat yaptıklarını aktardı.

En büyük sorunlarının temiz hammadde bulamamaktan kaynaklandığını dile getiren Zeki Öztekin, Avrupa Birliği uyum yasaları çerçevesinde Türkiye’de de aynen uygulanmasına çalışılan çevre yasasına dikkat çekti. Öztekin, devletin toplum bilincini artırmak için kamu spotu olarak gerek yazılı gerekse görsel medyada önemli çalışmalar sarf ettiğini dolayısıyla artık kağıtların çöpe düşmeden ayrıştırılması gerektiğini sözlerine ekledi.