SPK’nın finansal eğitim alanındaki çalışmaları Child and Youth Finance İnternatıonal tarafından “En İyi Ülke Uygulaması” ödülüne layık görüldü.

Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) finansal eğitim alanındaki çalışmaları, Child and Youth Finance International (CYFI) tarafından "En İyi Ülke Uygulaması" ödülüne layık görüldü. Londra’da düzenlenen zirvede CYFI tarafından yapılan açıklamada, 2011’den bu yana Türkiye’de yürütülen finansal eğitim çalışmalarına değinilerek, SPK öncülüğünde hazırlanan Finansal Eğitim Ulusal Stratejisi ve Eylem Planı’na geniş yer verildi. Ödülle ilgili olarak Kurum’un intermet sitesinden yapılan duyuruda şu ifadeler yer aldı:

“Çocuk ve gençlerin finansal eğitimi konusunda uluslararası alanda faaliyet gösteren Child and Youth Finance International’ın (CYFI) 4. yıllık zirvesi 9-10 Aralık 2015 tarihlerinde Londra’da düzenlenmiştir. Zirve kapsamında her yıl çocuk ve gençlerin finansal eğitimi ve erişimi konusunda başarılı projeler yürüten kişi, kurum ve kuruluşlara ödül verilmektedir. Bu yıl Türkiye “En İyi Ülke Uygulaması” kategorisinde ödüle layık görülmüştür.

CYFI tarafından  yapılan açıklamada 2011  yılından bu yana ülkemizde yürütülen finansal eğitim çalışmalarına değinilerek, Kurulumuz öncülüğünde hazırlanan Finansal Eğitim Ulusal Stratejisi ve Eylem Planı’nın 2014 yılında yürürlüğe konulduğu; Stratejinin öncelikli grupları arasında okul çağındaki çocukların yer aldığı ve bu kapsamda temel finansal kavramlar konusunda öğrencilere yönelik eğitim materyalleri hazırlanması ve öğretmenlerin eğitilmesinin planlandığı  belirtilmiştir.  Ayrıca,  Ulusal  Strateji  ve  Eylem  Planı’nın  hazırlanması  ve yürütülmesi aşamalarında Kurulumuz tarafından ulusal düzeyde koordinasyon sağlandığı ifade edilmiştir.

Kurulumuz 2011 yılından bu yana, sermaye piyasası konusundaki bilgi ve farkındalık düzeyini artırmak amacıyla ülke genelinde aktif olarak finansal eğitim proje ve aktiviteleri yürütmektedir. 2014 yılında yürürlüğe giren ‘Finansal Eğitim Ulusal Stratejisi ve Eylem Planı’ ile Kurulumuza, başta okul çağındaki çocuklar olmak üzere, belirlenen hedef kitlelere yönelik finansal eğitim ve farkındalık faaliyetlerini ilgili tüm kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının da desteğini alarak yürütme görevi verilmiştir. Bu doğrultuda, gençlerin bilinçli birer finansal tüketici olması, tasarruf alışkanlığı edinmesi, finansal kavramları ve kurumları tanıyabilmesi için başta Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere ilgili tüm kurum ve kuruluşlar ile çalışmalarımız devam etmektedir.”