Boş bulunan SPK üyeliklerine beklenen atama yapıldı.

Sermaye Piyasalarının otoritesi ve Türk ekonomisinin önemli aktörü Sermaye Piyasası Kurulu’nda yaşanan büyük sıkıntıya son. Üye eksikliği nedeniyle iki ayı aşkın zamandır toplanamayan ve karar alamayan Kurul’daki sorunu çözecek kritik hamle bugün geldi. Karar problemine son verecek atamalar gerçekleşti. 5 yeni isim Resmi Gazete de yayınlandı. Atanan isimler sırasıyla şöyle; Talat Ulussever, Yavuz Koç, Mutalip Ünal, Mutlu Akın, Ünal Eryılmaz. Resmi Gazete'de yapılan açıklamaya göre boş bulunan sermaye piyasası kurulu üyeliklerine yukarıda adları belirtilen kişilerin atanması 6/12/2012 tarihli ve 6263 sayılı kanunun 119. maadesine göre Bakanlar Kurulunca 1/9/2016 tarihinde kararlaştırılmıştır. Eylül ayı başında Bakanlar Kurulu'nun onayladığı listeyi dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'da imzalayınca, SPK'ya 5 yeni kurul üesinin atanması gerçekleşmiş oldu.

Şu an sadece Başkan Dr. Vahdettin Ertaş ile Üye Birol Küle’nin görev yaptığı 7 kişilik Sermaye Piyasası Kurulu’ndan önce Prof.Dr.Nurullah Genç milletvekilliği aday adaylığı için 2015 Şubat ayında ayrılmıştı. Himmet Karadağ da 1 Nisan 2016’da Borsa İstanbul Başkanlığı’na seçilince Kurul Üyeliğini bıraktı. 15 Temmuz darbe girişimi sonrası SPK’da yapılan soruşturmalar kapsamında ise Kurul Üyeleri Bülent Görkem, Bekir Sıtkı Şafak ve Murat Koç ile yollar ayrıldı.

Çoğunluk sağlanamadığı için SPK 26 Temmuz 2016’dan bu yana toplanamıyor ve karar alınamıyordu. 5 yeni atamanın resmileşmesinin ardından Sermaye Piyasası Kurulu’nun yeniden işler hale geleceği ve bültenlerin yeniden yayınlanmasına başlanacağı ifade edildi.

Talat Ulussever kimdir  (Eski Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı)

Talat Ulussever, 1970 yılında Adana’da doğdu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye bölümünden mezun oldu. "Finansal Kaynakların Yönetimi” alanında Carnegie Mellon Üniversitesi’nden (ABD) yüksek lisans, “Türkiye’de Yapılan Finansal Reformların Ekonomik Analizi” başlıklı teziyle Kansas Üniversitesi’nden (ABD) doktora derecelerini aldı.

2004–2007 yılları arasında Benedict College Finans Bölümü’nde (ABD) tam zamanlı Yardımcı Doçent olarak çalışan Dr. Ulussever, aynı zamanda üniversitenin iştirak ve şirketlerinde araştırmacı, proje danışmanı ve finans danışmanı görevlerinde bulundu.

Lisansüstü eğitimi boyunca Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan farklı üniversite ve kuruluşlarda analist, uzman, öğretim görevlisi ve misafir profesör olarak çalıştı.

Akademik hayatına 2007 yılından itibaren Suudi Arabistan’da Kral Fahd Petrol & Mineral Üniversitesi’nde devam eden Talat Ulussever, burada finans dersleri verdi ve araştırma projelerinde proje yürütücüsü ve danışman olarak aktif görevler aldı.

Akademik kariyeri boyunca çok sayıda uluslararası akademik sempozyumda sunumlar yaptı, müzakerelerde bulundu ve oturumlara başkanlık etti. Uluslararası hakemli dergilerde birçok makale ve kitap eleştirileri yayımlanan ve Şubat 2013’te Doçent olan Dr. Ulussever, çok sayıda uluslararası akademik dergi ve kurumun Bilimsel Kurullarında görev yapıyor.

2010-2014 yılları arasında T.C. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı’nda Baş Proje Direktörü ve Başkan Danışmanlığı görevlerinde bulunduğu sürede Ajans’da görev yapan uzmanlara ekonomi, finans ve yatırım alanında eğitimler verdi.

Bir yıl önce Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkan olarak atanan Ulussever, 1 Nisan 2016 tarihinde gerçekleştirilen genel kurul toplantısında görevden ayrılmıştı. Eski kurul üyesi Himmet Karadağ, Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı olarak atanırken, aynı görevde bulunan Talat Ulussever, SPK yeni kurul üyesi oldu.

Mutlu Akın kimdir 

1977 yılında Mutki'de (Bitlis) doğan Mutlu AKIN, 1998 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun oldu. 

1999-2002 yılları arasında Maliye Müfettiş Yardımcısı, 2003-2009 yılları arasında Maliye Müfettişi, 2010 yılında da Maliye Başmüfettişi olarak görev yaptı.

2009 yılında Amerika Birleşik Devletleri Boston Üniversitesi'nde Finansal Ekonomi ve Uluslararası Ticaret dallarında yüksek lisansını tamamladı.

2010-2011 yılları arasında Gelir İdaresi Başkanlığı Uygulama ve Veri Yönetimi Daire Başkanlığı'nda Grup Başkanlığı görevinde bulunduktan sonra 29 Ağustos 2011 tarihinde Vergi Denetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevine atandı. Son olarak Gelir İdaresi Daire Başkanlığı görevini yürüten Akın, yabancı dil olarak İngilizce bilmekte olup, bir çocuk babası.

15 TEMMUZ'DA GAZİ OLDU

SPK kurul üyesi olarak atanan Gelir İdaresi Daire Başkanı Mutlu Akın, 15 Temmuz gecesi hain darbe girişimine direnen isimler arasında yer alıyordu. Genelkurmay Başkanlığı önünde hainlerin kurşunlarına hedef olan Akın, bir süre hastanede tedavi görmüştü.

Mutalip Ünal (Eski BDDK Başkanı)

SPK yeni Kurul Üyesi olan Mutalip Ünal’ın BDDK’daki görevi Eylül 2009’da başladı. Ünal’ın ataması BDDK’da boş olan iki yönetim kurulu üyeliği için Mukim Öztekin ile birlikte 18 Eylül 2009’da gerçekleştirilmişti. Ünal, 1968 Sivas doğumlu. Erciyes Üniversitesi İİBF İşletme Bölümü’nü bitirdi. İngiltere Leicester Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde yüksek lisans eğitimini tamamladı. İngilizce bilen Ünal, 1987-2001 yılları arasında Başbakanlık Müfettiş Yardımcılığı, Başbakanlık Müfettişi ve Başbakanlık Başmüfettişi görevlerinde bulundu. 2001-2004 yıllarında Başbakanlık Personel ve Prensipler Genel Müdür Yardımcısı olarak çalıştı. Ünal, 2004 yılından itibaren de Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanı olarak görev yaptı. O dönem Başbankanlık Teftiş Kurulu Başkanı olan Osman Nuri Oduncu ise Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu (TMSF) üyeliğine atanmıştı.

İngilizce bilen Ünal, 1987-2001 yılları arasında sırasıyla; Başbakanlık Müfettiş Yardımcılığı, Başbakanlık Müfettişi ve Başbakanlık Başmüfettişi görevlerinde bulundu. 2001-2004 yıllarında Başbakanlık Personel ve Prensipler Genel Müdür Yardımcısı olarak çalıştı.

BDDK Başkanı Mukim Öztekin'in 12 Kasım itibariyle sağlık sorunları dolayısıyla görevinden ayrılmasının ardından yerine BDDK Başkanı olarak atandı. Mutalip Ünal, 30 Eylül 2016 arihinden itibaren SPK Kurul Üyesi olarak kamudaki görevine devam edecek.

SPK Kurul Üyesi olarak atanan Yavuz Koç ise bursa barosuna kayıtlı avukat.