Sermaye Piyasası Kurulu, bugün, "2014 yılı Gayrimenkul Değerleme Asgari Ücret Tarifesi ve Uygulama Esasları" kararını Resmi Gazete'de duyurdu.
 
SPK'nın 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren geçerli olacak, Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği üyelerinin vereceği değerleme hizmetlerine ilişkin olarak, "2014 yılı Gayrimenkul Değerleme Asgari Ücret Tarifesi ve Uygulama Esasları" kararı bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandı.
 
Karara göre; Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği üyelerinin müşterilerine vereceği değerleme hizmetleri karşılığında tahsil edilecek ücretlerde belirlenen asgari ücret tarifesi uygulanacak. Ücretlerin tutarları asgari nitelikte olup, taraflarca işin özelliğine göre daha yüksek bir ücret belirlenebilecek.
 
Ayrıca, Sermaye Piyasası Kanunu'nun 57. maddesinde belirtilen konut ve varlık finansmanı da dahil olmak üzere, sermaye piyasası mevzuatı ve bankacılık mevzuatı kapsamında sunulan değerleme hizmetlerinde, toplu hizmet alımı, ihale veya benzer yöntemlerle, Gayrimenkul Değerleme Asgari Ücret Tarifesi'nde belirlenen ücretlerde indirim uygulanamayacak.