Sermaye Piyasası Kurulu, patronlara hesap dönemi bitiminden bilançolar açıklanıncaya kadar olan sürede işlem yasağı getirdi.
 
SPK, sermaye piyasalarına nefes aldıracak kararlarına ara vermeden devam ediyor. Son karar, Piyasa Bozucu Eylemler Tebliği’nde ortaya çıktı. Sermaye Piyasası Kurulu’nun yayımladığı Piyasa Bozucu Eylemler Tebliği, patronlara yılın 28 haftasını kapsayan süreç için kendi şirketinin hisselerinde işlem yasağı getirdi. Habere göre, tebliğin ‘içsel bilgi veya sürekli bilgilere ilişkin piyasa bozucu eylemler’ bölümünde kamuya gerekli açıklamalar yapılmadan önce, içsel bilgi veya sürekli bilgilere sahip olan kişilerin bu bilgilerin gizliliğini korumalarının gerektiği belirtilerek mali tabloların hesap dönemi bitiminden itibaren, açıklanıncaya kadar olan süreçte şirketin bilgilerine sahip kişiler ile eşleri ve çocuklarının ilgili şirketin hisselerini alım satımını yasakladı. 3 ayda bir açıklanan mali tablolar dikkate alındığında bu da yılda 28 haftaya denk geliyor. Bu hisselerde patron ve yöneticilerin  işlem yapması durumunda ‘piyasa bozucu eylem’ sayılacak. Bu kişiler 2 ila 5 yıl hapis cezası alabilecek.
 
Borsacılar ise düzenleme ile 28 hafta boyunca şirket sahibi ve yöneticilerinin müdahalesi olamayacağı için, şirket hisselerinin manipülasyon yapmak isteyenlere kolaylık sağlayacağına ve şirket hisse senetlerinin volatil olabileceğine dikkat çekiyor. Özellikle yıllık bilançoların 31 Aralık’ta biten hesap döneminin ardından Mart ayı ortasına kadar açıklanıyor olmasıyla bu süreçte patronlar uzun bir süre kendi şirketinin hisselerine dokunamayacak.