SPK Beklenti Anketi: BIST-100 endeksine ilişkin aylık katılımcıların %54 ile çoğunluğu önümüzdeki ay değişim beklemiyor.

SPK anketine göre, BIST-100 endeksine ilişkin aylık katılımcıların %54 ile çoğunluğu önümüzdeki ay değişim beklemiyor. Altı aylık ve yıllık beklentilerde ise yükseliş beklentisine sahip katılımcıların oranı sırasıyla %38 ve %46 olarak gerçekleşti.
   
Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Mart Ayı Sermaye Piyasası Beklenti Anketini yayımladı.
   
SPK, anketinde şu ayrıntılara yer verildi:
   
"Yüz seksen sekiz düzey yönetici tarafından yanıtlanan 2015 yılı Mart ayı anketine ilişkin soru bazında değerlendirmeler aşağıda verilmektedir.
   
Gösterge bono faiz oranına ilişkin olarak katılımcıların %57’si önümüzdeki ay, %42’si önümüzdeki altı ay değişim beklemezken, artış bekleyen katılımcıların oranı yıllık dönem için %40 olarak gerçekleşmiştir. Katılımcıların %51’i önümüzdeki ay, %57’si önümüzdeki altı ay ve %54’ü önümüzdeki bir yılda ABD dolarında artış beklemektedir.
   
Euro’ya ilişkin olarak katılımcıların %53’ü önümüzdeki ay, %40’ı önümüzdeki altı ay değişim beklemezken, yıllık dönem için aynı yönde görüş bildiren katılımcıların %38’e gerilemiş, artış bekleyen katılımcıların oranı ise %41 olarak gerçekleşmiştir.
   
BIST-100 endeksine ilişkin aylık katılımcıların %54 ile çoğunluğu önümüzdeki ay değişim beklemezken, altı aylık ve yıllık beklentilerde yükseliş beklentisine sahip katılımcıların oranı sırasıyla %38 ve %46 olarak gerçekleşmiştir.
   
BIST pay piyasası işlem hacmine ilişkin olarak önümüzdeki ay katılımcıların %59 ile  çoğunluğu değişim beklemezken, altı aylık dönem için değişim beklemeyen ve artış bekleyen katılımcıların oranı %39, yıllık dönem için artış beklentisine sahip katılımcıların oranı ise %48 olarak gerçekleşmiştir.
   
Halka açılacak şirket sayısına ilişkin olarak katılımcıların %71’i önümüzdeki ay, %45’i önümüzdeki altı ay değişim beklemezken, yıllık dönem için artış bekleyen katılımcıların oranı %55 olarak gerçekleşmiştir.
   
Özel sektör borçlanma araçlarının ihracına ilişkin olarak önümüzdeki ay katılımcıların %60 ile çoğunluğu değişim beklemezken, altı aylık ve yıllık dönemler için koşullarda iyileşme beklentisi ağırlık kazanmış, bu yönde görüş bildiren katılımcıların oranı sırasıyla %55 ve %60 olarak gerçekleşmiştir.
   
Katılımcıların %62’si önümüzdeki ay, %41’i önümüzdeki altı ay yabancı yatırımcı oranına ilişkin olarak değişim beklemezken, yıllık dönem için artış bekleyen katılımcıların oranı %41 olarak gerçekleşmiştir.
   
Reel kesimin yurtdışı borçlanma durumuna ilişkin olarak katılımcıların %56 ile çoğunluğu önümüzdeki ay değişim beklemezken, altı aylık ve yıllık dönemlerde artış beklentisi ağırlık  kazanmış, bu yönde görüş bildiren katılımcıların oranı sırasıyla %45 ve %55’e ulaşmıştır.
   
BIST pay piyasası yatırımcı sayısına ilişkin katılımcıların %68’i önümüzdeki ay, %44’ü önümüzdeki altı ay değişim beklemezken, yıllık dönem için hâkim görüş %48 ile artış yaşanacağı doğrultusunda gerçekleşmiştir.
   
BIST kıymetli madenler ve taşlar piyasası işlem hacmine ilişkin olarak katılımcıların %66’sı önümüzdeki ay, %52’si önümüzdeki altı ay değişim beklemezken, yıllık dönem için artış bekleyen katılımcıların oranı %49’a ulaşmıştır.
   
Katılımcıların VİOP işlem hacmine yönelik olarak önümüzdeki ay %61’i değişim beklemezken, altı aylık ve yıllık dönemler için artış bekleyen katılımcıların oranı sırasıyla %49 ve %60’a ulaşmıştır.
   
Yatırım fonları net aktif değerine ilişkin olarak katılımcıların %62’si önümüzdeki ay değişim beklemezken, artış bekleyen 
katılımcıların oranı altı aylık ve yıllık dönemler için sırasıyla %43 ve %55 olarak gerçekleşmiştir. 
   
Emeklilik fonları net aktif değerine ilişkin olarak katılımcıların %52’si önümüzdeki ay değişim beklemezken, altı aylık ve yıllık dönemlerde artış beklentisi ağırlık kazanmış, bu yönde görüş bildiren katılımcılar sırasıyla %59 ve %70 ile çoğunluğu oluşturmuştur.
   
MKYO net aktif değerine ilişkin olarak katılımcıların %68’i önümüzdeki ay, %45’i önümüzdeki altı ay değişim beklemezken, bir yıllık dönemde arış bekleyen katılımcıların oranı %52’ye ulaşmıştır.