Konuşmasına geçmişten günümüze dünya ekonomisindeki değişimleri anlatarak başlayan Ertaş, küresel üretimde Brezilya, Çin ve Hindistan’ın toplam payının 1980’lerde %10 seviyesinde iken, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, İngiltere ve ABD’nin payının %40’larda olduğunu, ancak, 2020’de Brezilya, Çin ve Hindistan’ın toplam payının %30’u aşarak diğer gurubun önüne geçeceğini aktardı.

Küresel ekonominin geçmişine ve yakın geleceğine ilişkin bu gelişmelerin beraberinde çeşitli riskler barındığını belirten Ertaş, bu riskleri şöyle anlattı:

“Son yıllarda acımasız bir rekabet yaşanıyor. Ülkeler ellerindeki tüm kozları oynamaya çalışıyor. 2008 yılından itibaren küresel para tabanı ard arda %100’ün üzerinde büyüdü. 2008 ile 2013 arasında FED 2,3 trilyon dolar parasal genişleme yaptı. Avrupa Merkez Bankası, İngiltere ve son olarak Japonya MB’sı da bu sürece dahil oldu. Önümüzde kısa dönem için en büyük risk, likiditeye bu kadar bağımlı olan küresel finans sisteminin normalleşmeye geçişi başarıp başaramayacağı ya da başka bir ifadeyle bu süreçte ortaya çıkacak yol kazalarıdır. Yeni dönem paranın daha kıt, faizlerin daha yüksek, yatırımcıların krallığını ilan edeceği bir dönem olacak.

Ayrıca; ABD’nin 2014 başına ötelenen bütçe ve borç limiti problemi, FED’in varlık alımlarında kısıtlamaya ne zaman ve ne ölçüde başlayacağı, Çin ekonomisinden gelen zayıf sinyaller, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da yaşanan gelişmeler, Batı ülkelerinde eğitimli işgücünde %50’lere varan işsizlik, akla ilk gelen risklerden sadece bir kaçı.”

Her şeye rağmen risklerden korkmak yerine riskleri yönetebilmenin önemini vurgulayan SPK Başkanı, “Türkiye son 11 yılda önemli ekonomik reformlar gerçekleştirdi.  Bütçe açığı düşürüldü, bankacılık, sosyal güvenlik, sağlık gibi temel reformlar hayata geçirildi” dedi.

Ertaş, IMF verilerine göre, 2002-2012 döneminde dünya ekonomisinin %3,7, gelişmiş ekonomilerin %1,6 büyürken, Türkiye’nin yıllık ortalama %5’i aşkın bir oran ile en fazla büyüyen ülkelerden biri olduğunun altını çizdi. Artık hedefin, orta gelir tuzağına yakalanmadan 2023 yılına kadar Türkiye’nin gayrisafi yurtiçi hasılasını 2 trilyon dolara, kişi başına geliri 25 bin dolara çıkarmak, İstanbul’u da dünyanın en önemli 10 finans merkezinden birisi yapmak olduğunu ve Sermaye Piyasası Kurulu olarak 2023 vizyonunu gerçekleştirerek sermaye piyasalarını küresel bir platformda ele almak, uluslararası bir çekim merkezi yapmak amacıyla, sermaye piyasalarının mimarisini yeniden oluşturduklarını savundu.

Ertaş, yeni kanunla yapılan yeni düzenlemeler ile küresel piyasalardaki tüm olumsuzluklara rağmen kısa sürede olumlu sonuçlar alınacağını şöyle örnekledi:

“Bireysel Emeklilik Fonları mevzuatını yeniledik. Kamunun da % 25 katkısı ile 2013 yılında sisteme yeni katılanların sayısı 827.532 kişi artarak 3.955.662’ye ulaştı. 2012 yılında 20 milyar TL olan emeklilik fonları toplam büyüklüğü ise 26 milyar TL’ye ulaştı. Borsamızın toplam kapitalizasyonu 270 milyar dolara, payları işlem gören şirket sayısı 420’ye ulaştı, bu sayı artarak devam edecek. Ülkemizin bankacılık sektörü dışındaki en büyük ikincil halka arzı (Emlak GYO) bu ay yapıldı ve tek bir işlemde 3,2 milyarlık bir kaynak sağlandı. 2013 yılı içerisinde 16 adet şirket halka açıldı, yaklaşık 1,3 milyar TL tutarında fon temin edildi, 2 şirketin işlemleri devam ediyor. İkincil halka arzları da eklediğimizde bu rakam 10 milyara yaklaşıyor. 2009 yılında piyasamızda özel sektör borçlanma aracı yoktu, 2010 yılında SPK bir yılda toplam 8,8 milyar TL’lik izin verdi, 2013 yılında bu rakam 150 milyar TL’ye yükseldi. Sadece geçen hafta tek bir kuruma 20 milyar TL’lık borçlanma aracı izni verdik. Bu rakam buğüne kadar SPK’nun tek bir seferde verdiği en büyük izindir. Yeni bir rekordur. Çok değil 2 yıl öncesinin rakamına tek bir izinle ulaştık.”

“Örnekleri artırmak mümkün, bu sene ilklerin fazlasıyla yaşandığı ve yaşanacağı bir yıl olacak. Bu rakamlar aslında ülkemizin dinamizmini ve potansiyelini göstermesi bakımından önemli” diyen SPK Başkanı, yeni küresel düzende yükselen tarafta olmaya devam edeceklerini belirterek konuşmasını sonlandırdı.