SPK Başkanı Vahdettin Ertaş, Galatsaray'ın bir yılsüresi kaldığını açıklarken manipülatörlere gözdağı verdi.

Kulüplerin gelir gider dengesini sağlamasının şart olduğunu dile getiren SPK Başkanı Ertaş, “10 milyon dolara dünyada bir sürü futbolcu var. Nereye kadar alacaksınız? Çok kızdılar ama şimdi dediğimize geliyorlar” dedi.
 
Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vahdettin Ertaş, bu akşamki büyük derbi öncesi kulüplerin mali yapılarının sürdürülebilir hale getirilmesi için çalışma yürüttüklerini açıkladı. Kulüplerin şimdiye kadar SPK’nın aldığı önlemler nedeniyle kendilerine kızdıklarını ancak artık ne yapılmaya çalışıldığını anladıklarını belirten Ertaş Maliye Bakanlığı’nın da bu amaçla harekete geçtiğini dile getirerek “Fenerbahçe bizim söylediklerimizi uygulamaya başladı. Diğerleri de söylediklerimizi yapacak. Çok kızdılar ama şimdi dediğimize geliyorlar” dedi.
 
MANİPÜLASYONU BİTİRDİK
 
Kulüplerin sürdürülebilir bir yapıya kavuşmaları için artık gelir gider dengesini sağlamaları gerektiğini ifade eden Ertaş, “Dünyada 10 milyon dolara birçok futbolcu var. Almakla bitmez ama nereye kadar? Onlar da iç kaynaklara yönelmeleri gerektiğini anladılar” diye konuştu.
 
SPK Galatasaray’ın bir kez sermaye artırımı yapmasına izin vermiş ancak ikinci kez sermaye artırıp küçük ortaklardan para toplamasına izin vermemişti. Aynı şekilde Fenerbahçe’nin de Fenurium Mağazaları’nın benzerlerine göre pahalı bir fiyattan halka açık Fenerbahçe Sportif’e devredilmesine SPK’dan onay çıkmamıştı. Diğer yandan hisse senetlerinde manipülasyonların son dönemde neredeyse durduğunu da kaydeden SPK Başkanı Ertaş, “İki yıl önceki manipülatif işlemlerin yüzde 90’ı bitmiş durumda. Neredeyse gerçek zamanlı olarak onları izledik ve gerektiğinde anında müdahale ettik. Zaten belli gruplarda yoğunlaşma vardı. Onların da üzerine gidince bitti” dedi.
 
3 YIL HAPİS GELİYOR
 
Ertaş, SPK Kanunu’nda yapacakları değişiklik ile manipülasyon suçlarındaki hapis cezasını 2 yıldan 3 yıla çıkaracaklarını söyledi.
 
GALATASARAY'IN İMTİYAZI İÇİN 1 YIL KALDI
 
Galatasaray’ın 5 yıl artarda zarar etmesi halinde ana ortağın yönetim kurulunu seçmesi imtiyazının kalkabileceğini anlatan Ertaş, SPK Yasası gereği şirketin esas sözleşmesinde imtiyazlı grup varsa ve 5 yıl boyunca zarar ediyorsa SPK’nın imtiyazları kaldıracağına dikkat çekti. Ertaş, “Eğer yönetim kurulunu seçme imtiyazı varsa onlar kalkacak” dedi. Başkan’ın bu ifadesi spor basınında yer aldığı gibi Galatasaray’ın yönetimi kaybedeceği anlamına gelmiyor. Sadece borsadaki küçük ortaklar yönetim kurulunda şu andaki payları olan yüzde 28 oranında temsil edilme şansı yakalayacak. Herkes payı oranında yönetimde söz sahibi olma hakkını elde edecek.
 
TURKCELL'DE SON TARİH 31 MART
 
Turkcell’de 31 Mart’ın son tarih olduğunu belirten Ertaş, “Sonra yetki bize geçecek. Hangi karar alınması gerekiyorsa alacağız” dedi.
 
BORÇ DEVAM ETTİĞİ SÜRECE KRİZ SÜRECEK
 
Piyasalardaki düşüşle ilgili konuşan Ertaş, dünyanın bir büyüme problemi ile karşı karşıya olduğunu ifade ederek “Hisse senetlerini yükselten şey gelecekle ilgili büyüme beklentisi. Tersi durumda endeksler hep düşmüştür. Karamsar hava buna bağlı. Krizin nedenlerinden hiçbiri ortadan kalkmadı. Sadece likidite ile faizleri düşürerek krizi öteledik. Dağ gibi borç yükü hâlâ duruyor. Faizler artınca yük daha da artıyor. Yük devam ettiği sürece, sanırım 10-15 yılık bir süreçte sağlıklı maliye politikaları ile çıkılabilir. Faizlerin de yükselmeye başlayacağı bir dönemde tekrar bu sorunlar ile karşı karşıya geleceğiz. Avrupa’nın faizleri çok kolay artıracağını sanmıyorum” ifadesini kullandı.