Müşterilerinin yakınında yapılaşmaya başlayan Sittnak, %7 büyümeyi hedefliyor

Ağırlıklı olarak karayolu taşımacılığı yapan Sittnak Uluslararası Nakliyat, aynı zamanda gümrüklü ve gümrüksüz antrepo işletmeciliği de gerçekleştiriyor. Firma, sektörde fark yaratmak amacıyla müşterilerinin yakınında yapılaşmaya başlarken, bu yıl yüzde 7 büyüme planlıyor.

Yüzde 80 ila 85 oranında otomotiv sektörüne yönelik çalıştıklarını dile getiren Sittnak Uluslararası Nakliyat Projeler ve İş Geliştirme Müdürü Mustafa Yazıcı; elektronik, beyaz eşya ve tekstilin de hizmet verdikleri diğer sektörler olduğunu anlattı. Yüzde 98 oranında yurtdışına yönelik hizmet verdiklerini kaydeden Yazıcı, yurtdışı taşımacılığı ve malzeme yönetimi de yaptıklarını söyledi. İtalya, Fransa, İspanya ve Almanya olmak üzere dört ana hatlarının olduğunu bildiren Yazıcı, ayrıca Portekiz ve İsviçre’ye yönelik de çalıştıklarını vurguladı. Yazıcı, şunları söyledi: “Parsel taşıma ağırlıklı iş yapmaya çalışıyoruz. Otomotiv sektörüne yönelik faaliyet gösterdiğimiz için müşterilerimizin hızlı hareket, doğru bilgi akışı sağlama ve makul fiyat talepleri oluyor. Bu konuda en başarılılar arasındayız. Servisimiz iyi. Geriye dönük takip yapılabilmesi için mutlaka iz bırakarak çalışırız. Diğer yandan uzun bir süredir ithalat ve ihracat seferlerimiz dengeli bir şekilde gidiyor” diye konuştu.

Sektörün emtialaştığını ve bunun da kendilerini farklı işler yapmaya zorladığını söyleyen Yazıcı, bu nedenle müşterilerinin yakınında yapılanma içine girmeye başladıklarına işaret etti. Geçen yılın firmaları için iyi geçtiğini ve hedeflerini yakaladıklarını da ileten Yazıcı, bu yıl yüzde 7 oranında büyüme öngördüklerini belirtti.

150 TIR’la hizmet veriyor

Firmalarının 1990 yılından bu yana Türkiye’de faaliyetlerini sürdürdüğünü hatırlatan Mustafa Yazıcı, 350 kişi ve 150 TIR’lık araç filolarıyla hizmet verdiklerini aktardı. “Ülke genelinde sektörde yaklaşık bin 600 firma faaliyet gösteriyor ve Sittnak olarak biz sıralamada ilk 10 içinde yer alıyoruz” diyen Yazıcı, İstanbul’da Çatalca ve Tuzla ile Bursa olmak üzere üç şubeye sahip olduklarını vurguladı. Ülke genelinde ise toplam 125 bin metrekare açık, 45 bin metrekare kapalı alana sahip olduklarını ileten Yazıcı, aynı zamanda 7 bin 500 metrekare kapalı alana sahip gümrüklü ve gümrüksüz antrepoları olduğunu ifade etti.

Sektöre yönelik değerlendirmelerde de bulunan Yazıcı, uluslararası karayolu taşımacılığında karlılık oranlarının dibe vurduğunu ve birçok firmanın kapanma eşiğine geldiğini iddia etti. Bunun başlıca nedenlerinin bilinçsiz yatırımlar olduğunu savunan Yazıcı, sektörde çok TIR olduğunu ve yaklaşık bin 600 firmanın bin 500’ünün Almanya’ya gittiğini ileri sürdü. Bu nedenle firma olarak iyi tanıdıkları ülkelerde kendilerini geliştirmeye çalıştıklarını ileten Yazıcı, sözlerine şunları ekledi: “Avrupa’ya yönelik taşımalarda Avrupa Birliği ülkeleriyle ciddi bir rekabet içindeyiz. Bizde geçiş belgesi zorunluluğu var, onlarda yok. Diğer yandan son dönemde Bulgaristan ile ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Aynı şekilde İtalya ve Avusturya, lojistiği ciddi bir gelir kapısı haline getirdi. İkili anlaşmalarla bu ülkelerin kolay geçilir hâle getirilmesi lazım. Avrupa’daki en büyük TIR filosu ülkemizde bulunuyor. Ancak bu olumsuzluklar nedeniyle son 4 ila 5 yıldır yabancılar daha fazla pay almaya başladı.”