Euro Bölgesi borç krizi belirsizliğinin devam etmesi ve kredi derecelendirme kuruluşlarından devam eden not baskıları borsalar üzerinde baskı yaratmaya devam ediyor.

Cuma gününe Perşembe gününden gelen toparlanma eğilimiyle başlayan Avrupa borsalarında yükselişler sınırlı kalırken İMKB Endeksi de 52.000 seviyesi üzerinde tutunmakta zorlandı ve haftayı %0.43 oranında kayıpla 51.666 puan seviyesinden tamamladı. Yeni haftaya Moody’s’in Belçika’nın notunu iki kademe indirdiği, Fitch’in Fransa’nın not görünümünü indirirken bazı Avrupa ülkelerini de olası indirim için izlemeye aldığı haberleriyle yine not baskıları altında başlıyor.

Kuzey Kore lideri Kim Jong İl`in ölüm haberinden de olumsuz etkilenen Asya borsaları ve ABD vadelilerinde bu sabah negatif bir hava hakim. Dikkatler yeni haftanın ilk gününde Avrupa maliye bakanlarının borç krizini görüşmek üzere yapacakları telekonferans görüşmesine çevrilmiş durumda. Avrupa’da borç krizinin çözümüne ilişkin belirsizliğin halen devam ediyor olması nedeniyle hisse senetleri piyasalarındaki toparlanma çabalarının sınırlı kalmaya devam etmesini beklerken İMKB endeksinin güne aşağı yönlü bir başlangıç yapmasını ve devamında Avrupa’ya odaklı seyrini sürdüreceğini düşünüyoruz.