İMKB yurt dışı piyasalara paralel yeni haftaya alıcılı bir seyirle başladı. Cuma günü gerçekleştirilecek AB liderler zirvesine yönelik olumlu beklentiler, piyasalardaki iyimserliğin korunmasını sağlarken, Almanya ve Fransa’nın Euro Bölgesi borç krizini çözmek için bir plan üzerinde anlaşmaya vardıklarını açıklaması, piyasalardaki yükselişi destekledi.

TÜİK’in açıkladığı Kasım ayı enflasyon verilerinin piyasa beklentisinin üzerinde gelmesi hafif satışlara neden olsa da etkisi sınırlı kaldı. Endeks yurt dışında yaşanan yükselişlerin etkisinde günü 427 puanlık artışla 55.196 seviyesinden tamamladı. Ancak, dün piyasalardaki yaşaşan iyimserliğin ardından piyasalar güne S&P’nin aralarında Almanya ve Fransa’nın da bulunduğu AAA notuna sahip Avrupalı ülkelerin uzun vadeli kredi notlarını izlemeye aldığını açıklaması ile başlıyor. S&P’nin açıklamalarının ardından Asya borsalarındaki satışlar bugün için %1’i aşmış durumda.

Gün içinde önemli bir veri akışı bulunmazken piyasaların Cuma günü yapılacak AB zirvesine odaklanacağını düşünüyoruz. S&P’nin kararı sonrası piyasalardaki oluşan tediriginliğin bugün İMKB’nin de güne satıclı bir seyirle başlamasına neden olmasını bekliyoruz.