Avrupa´da devam eden borç krizine ABD´nin bütçe sorunları ile ilgili endişelerin eklenmesiyle geçtiğimiz hafta boyunca sert satış baskısı altında kalan Avrupa borsalarında Cuma günü tepki alımları ön plandaydı. Fitch’in kredi görünümünü düşürmesi nedeni ile satışların daha sert yaşandığı İMKB cephesinde Cuma günü Ağustos diplerinden yaşanan tepki hareketi de daha sert olurken endeks günü 1.450 puanlık yükselişle 51.071 seviyesinden tamamladı.

Avrupa’yı izleyerek güne yukarı yönlü başlangıç yapan ABD borsaları ise geç saatlerde S&P’nin Belçika’nın notunu indirmesi sonrasında kazançlarını geri vererek günü ekside tamamladı. Yeni haftaya ise piyasalar Merkel ve Sarkozy´nin bu hafta krizle mücadele adına, mali birliği de içeren yeni planı açıklayabileceği ve IMF’nin İtalya’ya 600 milyar euroya varabilecek büyüklükte bir yardım paketi haberleri ile yükseliş eğiliminde başlıyor. Ancak, sabah erken saatlerde IMF sözcüsü, İtalya ile IMF’nin finansman programını görüşmüyoruz açıklaması yaptı.

Haber akışına duyarlılığın ve volatilitenin yüksek kalmasını beklediğimiz yeni haftaya İMKB’nin de tepki alımlarının devamı niteliğinde yükselişle başlamasını, sonrasında Avrupa cephesindeki gelişmeleri izlemeyi sürdürmesini bekliyoruz.