ABD başkanlık seçimini Trump’ın kazanması sonrası global piyasalarda görülen sert satışlara paralelinde BİST 100 Endeksi dün güne satıcılı bir seyirle başladı.

Özellikle ABD’nin 45. Başkanı seçilen Donald Trump’ın başkanlık seçimi öncesinde radikal söylemleri ve başkan seçilmesi halinde izleyeceği ekonomi politikaları konusundaki belirsizlik piyasalarda sert satışların gelmesinde etkili oldu. Ancak, Trump’un seçimleri kazanmasının netleşmesi sonrasında yapmış olduğu ılımlı açıklamalar ve ekonomik büyümeyi desteklemek için harcamaları artıracağı beklentileri piyasalarda oluşan olumsuz havanın dağılmasını sağladı. Güne sert düşüşle başlayan ve 74.500 seviyelerine geri çekilen Endeks sonrasında kayıplarını geri alırken günü de sınırlı bir düşüşle (%0.2) 76.209 seviyesinden tamamladı. Dünkü global borsalarda görülen olumsuz havanın Trump’ın yapmış olduğu açıklamalar sonrası dağılmış olduğu görülüyor. Asya borsalarında bu sabah alıcılı bir seyir gözlenirken, Japonya borsasında yükselişler %6’nın üzerine çıkmış durumda. Avrupa borsalarının da güne yükselişle başlama beklentisi hakim. Yeni ABD başkanı Trump’ın ekonomi ve dış politika konularında vereceği mesajlara bağlı olarak kısa dönemde piyasalardaki dalgalanmanın
devam etmesini bekliyoruz. BİST’in güne sınırlı alıcılı bir seyirle başlamasını sonrasında alternatif ve yurt dışı odaklı dalgalı bir seyir izleyeceğini tahmin ediyoruz. ABD tarafında haftalık işsizlik verileri ve FOMC üyelerinden Bullard’ın TSİ: 17:15’te yapacağı açıklamalar günün takip edilecek önemli gelişmeleri olacak.