Haftanın son işlem gününde Çin'de beklenenden daha yüksek çıkan enflasyon verileri ve petrol fiyatlarındaki yükselişin ardından yurt dışına paralel güne alıcılı bir seyirle başlayan BİST 100 Endeksi gevşeyen kur ve faizler birlikte bu seyrini sürdürerek haftayı %1.0 yükselişle 77.554 seviyesinden tamamladı.

Öte yandan Fed Başkanı Yellen Cuma günü Boston Fed'in düzenlediği konferansın açılışında yaptığı konuşmada, sıkı istihdam politikasının ekonomiyi iyileştirebileceğini belirtirken, merkez bankasının faiz artırma konusunda temkinli olmaya devam edeceğini belirtti.

Haftanın ilk işlem gününde ABD’den gelecek Empire imalat, sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranları verileri takip edilecek. Öte yandan Musul'u DEAŞ'tan temizleme operasyonunun başlaması sonrası yapılacak açıklamalar ile içeride alternatif piyasaların seyri izlenecek diğer gelişemler olacak. Asya borsalarında FED başkanı Yellen’in açıklamaları sonrasında bu sabah itibariyle hafif alıcılı bir seyir gözlenirken, Avrupa borsalarının aşağı bir seyirle güne başlaması bekleniyor. BİST’İn güne hafif aşağı yönlü bir seyirle başlayacağını
günün devamında ise alternatif piyasalar ve yurt dışı piyasaların seyrine göre yönünü belirleyeceğini düşünüyoruz.