Güne dün hafif alıcılı bir seyirle başlayan BIST 100 Endeksi sonrasında TL'deki değer kaybının sürmesi ve tahvil faizlerindeki yükselişinin etkisiyle yönünü aşağı çevirdi.

Ağustos ayı cari açık verilerinin 1.87 milyar dolar ile 1.5 milyar dolar olan piyasa beklentisi üzerinde gelmesi, Fed’in Aralık ayında faiz artışı beklentileri, ABD’de açıklanan kar rakamlarının beklentilerin altında kalması sonrası yurt dışında yaşanan kayıplar satış baskısını artırırken Endeks günü %0.2 düşüşle 77.461 seviyesinden
tamamladı. FED’in Eylül toplantısına ait dün akşam açıklanan tutanakları birkaç FED üyesinin ekonomik gelişmelerin beklendiği gibi güçlü seyretmesi durumunda faiz artırımının göreceli olarak kısa zamanda artırılmasının yakın olduğunu gösterdi. FED tutanakları sonrası FED faiz artışı beklentileri Aralık ayı için %68 seviyesine yükseldi.

Bugün içeride veri akışının olmadığı günde yurtdışında İngiltere Merkez Bankası faiz kararı ve ABD haftalık işsizlik verileri günün önemli gündemi olacak. İngiltere Merkez Bankası’nın faizlerde bir değişiklik yapması beklenmiyor. İçeride ise bu sabah itibariyle 3.09 TL seviyesinde bulunan dolar/TL kuru ve tahvil faizlerinin seyri takip edilecek. FED tutanakları sonrası Asya borsaları satıcılı bir görünüm sergilerken, Avrupa borsalarında
da aşağı yönlü bir seyir beklentisi hakim. BİST’in güne satıcılı bir seyirle başlamasını sonrasında dolar/TL kuru hareketine bağlı olarak dengelenme çabası içinde olmasını bekliyoruz.