Haftanın son işlem gününe hafif alıcılı bir seyirle başlayan BIST 100 Endeksi ABD tarım dışı istihdam verileri öncesinde yurt dışına paralel dar bantta sıkışık yatay bir seyir izledi.

ABD Cuma günü gelen istihdam verisi beklentilerin altında kalırken, işsizlik oranı ise beklentinin hafif üzerinde geldi. Veriler sonrası gelen alımlarla 78.500 seviyelerini test eden Endeks yurtdışı borsalardaki satıcılı görünümün etkisiyle kapanışa doğru kazançlarını geri vererek günü yatay (%0.1 yükselişle) 77.976 seviyesinden tamamladı.

Cuma günü açıklanan tarım dışı istihdam verisinin ardından FED'in Kasım ayında faiz artırımına gitme olasılığı azalırken, Aralık ayı içi faiz artırım beklentileri %65 üzerine çıktı. Yurtdışında önemli bir veri akışının olmadığı haftanın ilk işlem gününde yurt içinde sanayi üretim verileri takip edilecek. Japonya ve Hong Kong borsalarının kapalı olduğu günde bu sabah itibariyle Asya borsalarında alıcılı bir görünüm görülürken, Avrupa borsalarının ise güne yatay bir seyirle başlaması bekleniyor. BİST’in haftaya alıcılı bir seyirle başlayacağını sonrasında bu seyrini sürdürme çabası içinde olacağını düşünüyoruz.