Güne dün hafif alıcılı bir seyirle başlayan BIST 100 Endeksi, Avrupa tarafında bankacılık sektörüne ilişkin kaygıların azalması sonrası yurt dışında yaşanan yükselişler ve içeride ise tahvil faizlerindeki düşüşün desteği ile alıcılı bir seyir izledi.

Gelen alımlarla 77.500 seviyeleri üzerine yerleşen Endeks günü de % 0.7 yükselişle 77.678 seviyesinden tamamladı. FED Başkanı Yellen dün ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nde yapmış olduğu sunumda FED’in faiz artışı için belirli bir takvimi bulunmadığını ancak ekonominin yıl sonunda faiz artışına gidilmesine hazır göründüğünü söyledi. Yellen’in önceki açıklamalarına paralel yapmış olduğu açıklamalar piyasalar üzerinde bir etkisi olmadı.

İçeride veri akışının olmadığı günde piyasalar bugün ABD’den gelecek 2Ç16 büyüme ve haftalık işsizlik verilerini takip edecek. OPEC'in petrol üretimini kısma kararı alması sonrası Asya borsalarında bu sabah alıcılı bir seyir gözlenirken, Avrupa borsalarında ise güne yatay bir seyirle başlaması bekleniyor. BİST’in güne yurt dışına paralel alıcılı bir seyirle başlamasını beklerken sonrasında bu seyrini sürdürme çabası içinde olacağını düşünüyoruz.