Haftanın son işlem gününe hafif satıcılı bir seyirle başlayan BIST-100 Endeksi sonrasında Jackson Hole toplantısında FED Başkanı Janet Yellen'ın yapacağı konuşma öncesinde dar bantta yatay bir seyir izledi.

FED Başkanı Yellen yapmış olduğu açıklamada ekonominin Fed’in hedeflerine yaklaştıkça faiz artışı için gerekçelerinin de güçlendiğini söylerken, kademeli faiz artışının uygun olduğunu belirtti. Yellen'in ayrıca yapmış olduğu açıklamada ilerleyen dönemde aşağı yönlü risklerin oluşması halinde varlık alımı ihtiyacı olabileceğini belirtti.

Yellen’in açıklamaları sonrası yükselişe geçen Endeks haftayı %0.4 yükselişle 77.120 seviyesinden tamamladı. Yellen’in faiz artırımının zamanlamasına ilişkin herhangi bir işaret vermemesine karşın, Başkan Yardımcısı Fischer’in sonrasında yapmış olduğu açıklamalarında Eylül ayında artırımın mümkün olduğunu belirtmesi Fed'in Eylül ayında faiz artırımına gitme olasılığını artırdı.

Yurt içinde Suriye sınırındaki gelişmeler ile ilgili gelecek haber akışı takip edilirken, dışarda ise bugün ABD tarafından gelecek kişisel gelir ve harcamalar verisi takip edilecek. Bu sabah itibariyle Japonya borsaları yendeki zayıflama ve Japonya Merkez Bankası'nın ihtiyaç olması halinde teşviği artırabileceğini açıklamasının etkisiyle yükseliş görülürken, Avrupa borsalarının ise güne satıcılı bir seyirle başlaması bekleniyor. Yarın 30 Ağustos Zafer Bayramı olması nedeniyle kapalı olacak BİST’in tatil öncesinde Cuma gününe göre dolar/TL kurundaki yükselişinde etkisiyle güne satıcılı bir seyirle başlayacağını sonrasında ise alternatif ve yurt dışı piyasaları takip ederek yön bulmaya çalışacağını düşünüyoruz.