Haftanın son işlem gününde petrol fiyatlarındaki yükselişin sürmesi ile birlikte yurt dışı borsalara paralel güne yükselişle başlayan BIST-100 Endeksi gün içinde 79.350 seviyelerine kadar yükseldi.

Son günlerdeki hızlı yükselişin ardından bu seviyelerde kar realizasyonları ile karşılaşan Endeks döviz kurlarındaki gerilemeye rağmen 78.000 seviyelerine gerilerken günü de %1.0 düşüşle 78.229 seviyesinden tamamladı.

Haftanın ilk işlem gününde piyasalar dışarda Almanya'da açıklanacak Zew endeksi ve ABD’de açıklanacak Empire imalat endeksi verilerini takip ederken, içerde ise Mayıs ayı işsizlik verileri ve Temmuz ayı bütçe verileri öne çıkan veriler olacak. Bu sabah itibariyle Japonya 2Ç büyüme verilerinin beklentilerin altında kalmasıyla Japonya borsaları hafif gerilerken Çin borsalarında yükseliş hakim. Avrupa borsalarının da güne alıcılı bir seyirle başlaması bekleniyor. BİST’in haftaya sınırlı pozitif bir seyirle başlayacağını sonrasında alternatif piyasalar ve yurt dışı borsalrı takip ederek yön bulmaya çalışacağını düşünüyoruz.