Haftanın son işlem gününde güne petrol fiyatlarındaki yükseliş ve İngiltere Merkez Bankası’ndan gelen faiz indirimi sonrası artan risk iştahıyla birlikte alıcılı bir seyirle başlayan BİST 100 Endeksi Moody’s’in kredi notuna ilişkin değerlendirme yapmayacağına yönelik beklentilerle birlikte gün içinde bu seyrini sürdürmeye çalıştı.

Ancak, Cuma günü ABD'de açıklanan tarım dışı istihdam verisinin beklentilerin üzerinde gelmesinin FED'in bu
yıl içinde faizleri artıracağı beklentilerini artırması sonrası gün içindeki kazançlarını geri veren Endeks günü %0.1 düşüşle 76.066 seviyesinden tamamladı. Darbe girişiminin ardından Türkiye’nin kredi notunu ve not görünümünü “negatif” izlemeye alan kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye'nin not değerlendirmesini pas geçti.

Yurt dışında önemli bir veri akışının olmadığı haftanın ilk işlme gününde yurt içinde Haziran ayı sanayi üretim verileri izlenecek. Cuma günü beklentilerden iyi gelen ABD istihdam verisi ardından yükselişle haftayı tamamlayan ABD borsalarının ardından Asya borsaları yeni haftaya alıcılı bir seyirle başlarken, Avrupa borsalarının da güne yükselişle başlaması bekleniyor. Güne hafif alıcılı bir seyirle başlamasını beklediğimiz BİST’in sonrasında alternatif piyasaları da takip ederek bu seyrini sürdürme çabası içinde olmasını bekliyoruz.